Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
ep | 2015-12-09 14:44 | Rozmiar tekstu: A A A

Wyjątkowi goście w ZPE

Olsztyn24
Wyjątkowi goście w ZPE | Więcej zdjęć »
- Jestem dumna, że moja rodzina mogła mieć swój wkład w rozwój tak wyjątkowej szkoły - mówiła dziś (9.12) w Zespole Placówek Edukacyjnych Elwira Bleher-Dietrich. Szkołę dla niepełnosprawnych odwiedziła razem z przedstawicielami Fundacji George`a i Marii Dietrichów, założonej przez jej zmarłego w 2013 roku ojca.

Założyciel fundacji, Georg Dietrich z Offenburga, zrobił więcej dla pojednania polsko-niemieckiego niż rzesza polityków. W Olsztynie wspierał regularnie m.in. Szpital Dziecięcy, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i od 2002 roku właśnie Zespół Placówek Edukacyjnych. W szkole dla niepełnosprawnych przy ul. Turowskiego sfinansował m.in. projekt  budowy drugiego pawilonu, otwartego w 2007 roku. Zawsze interesował się rozwojem placówki, przyjeżdżał regularnie co roku w grudniu. Po śmierci Dietricha w 2013 roku jego dzieło kontynuuje córka Elwira.

Goście z Niemiec bardzo ucieszyli się z informacji, że w mijającym 2015 roku ZPE odniósł wiele znaczących sukcesów. Najważniejsze dwa to tytuł Superdyrektora - najlepszego dyrektora szkoły w Polsce - dla dyrektor Wandy Agnieszki Jabłońskiej oraz nominacja do nagrody EDUinspiracje za europejski projekt MAPDOT.
R E K L A M A
banner
- Kiedy tutaj przyjeżdżam, czuję radość i podziw. W ZPE panuje atmosfera przyjaźni, a poziom nauczania jest na wyjątkowo wysokim poziomie. To po prostu wspaniała szkoła - mówiła Elwira Bleher-Dietrich.

- Bo dla nas najważniejsza jest życzliwość, pomaganie sobie wzajemnie - odpowiadała Wanda Agnieszka Jabłońska. - Zawsze wychodziłam z założenia, że uczniowie powinni przychodzić do szkoły z radością, zadowoleni muszą być także pracownicy. I takie podejście sprawdza się w praktyce.

Delegacja z Offenburga miała okazję poznać liczne talenty uczniów ZPE. Goście zobaczyli teatr cieni w wykonaniu przedszkolaków, a potem dzieci ze szkoły podstawowej zaśpiewały im kolędy. Niemcom bardzo spodobały się ikony, jakie dostali w prezencie. Nie mogli uwierzyć, że własnoręcznie zrobili je niepełnosprawni uczniowie. Przekonali się dopiero wtedy, gdy na własne oczy zobaczyli produkcję w Parku Pracy.

- Jestem wzruszona panującą tu serdecznością i atmosferą. Dziękuję pani dyrektor i pracownikom za wysiłek włożony w rozwój placówki. Jestem dumna, że moja rodzina ma swój wkład w rozwój placówki! - podsumowała Elwira Dietrich.

Georg Dietrich w czasie II wojny był żołnierzem Werhmachtu. Walczył na froncie wschodnim. Jak często powtarzał, przeżył wtedy wiele strasznych chwil i zobaczył mnóstwo okropieństw. Dlatego za misję życiową uznał jednoczenie Polaków i Niemców, żeby zła historia nigdy nie mogła się już powtórzyć.Sam nauczył się nawet mówić po polsku, po polsku mówi również jego córka Elwira. Był jedną z ważniejszych osób, które przyczyniły się do pojednania dwóch narodów.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl