Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Waldemar Ziarek | 2015-12-22 10:53 | Rozmiar tekstu: A A A

Wigilijny opłatek w legionowym klimacie

Olsztyn24
Wigilia w Rogóżu | Więcej zdjęć »
Od 22 do 25 grudnia 1914 r., a więc także w Wigilię i  Święta Bożego Narodzenia, trwała pod Łowczówkiem w powiecie tarnowskim  bardzo krwawa bitwa Legionów Piłsudskiego z armią carską. Oddziały Legionowe wykonały powierzone im przez dowództwo armii austro-węgierskiej (w ramach, której działały) zadanie zdobycia i utrzymania pozycji na wzgórzach nad rzeką Białą. Pułki Legionowe odparły 16 ataków nieprzyjaciela, wzięły do niewoli kilkuset żołnierzy armii carskiej po czym, na skutek odwrotu sąsiednich jednostek austro-węgierskich, wycofały się we wzorowym porządku.

W przededniu rocznicy bitwy, w Zespole Szkół im. Marszałka J. Piłsudskiego w Rogóżu odbyła się rocznicowa wigilia. W jej trakcie uczniowie dowiedzieli się, że przed Wigilią 1914 r. Józef Piłsudski zgolił brodę (nigdy już więcej jej nie zapuścił) i że Pułk Legionowy przyjął nazwę Pierwszej Brygady. Poznali także wigilijne tradycje żołnierzy polskich z 1914r. Wspólnie z Tadeuszem Machelą, liderem Kapeli Jakubowej, zaśpiewali  kolędę „Lulajże Jezuniu”, która śpiewana była także w okopach pod Łowczókiem.

Wielkie brawa całej społeczności szkolnej otrzymały przedszkolaki wykonujące specjalny program artystyczny. Wrażenie robiła świetna scenografia wykonana przez Ewę Węzelowską. Obecny na uroczystości nestor Piłsudczyków, Stanisław Brodacki, nie krył swojego wzruszenia podkreślając niesamowicie patriotyczny i duchowy wymiar uroczystości. Zwyczaj wspólnego dzielenia się opłatkiem w szkole, jak zaznaczyła dyrektor Brygida Małeć, ma już wieloletnią tradycję i dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej Rogóża spełnia także ważną rolę integracyjną w środowiska lokalnym.
R E K L A M A
banner
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl