Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
wb | 2015-12-23 16:55 | Rozmiar tekstu: A A A

PSL przypomina: „kosiniakowe” wchodzi w życie 1 stycznia 2016 roku

Olsztyn24
Konferencja prasowa Urszuli Pasławskiej i Sylwii Jaskulskiej | Więcej zdjęć »
Jeżeli w przestrzeni publicznej mówi się o sprawach społecznych i rodzinie, to głównie o propozycji rządu Beaty Szydło znanej jako projekt „Rodzina 500+”. Ten projekt przesłonił prawie całkowicie uchwaloną w połowie br., jeszcze za kadencji poprzednich władz, ustawę o tzw. kosiniakowym - nazwaną tak od jej pomysłodawcy Władysława Kosiniaka-Kamysza - óczesnego ministra pracy i polityki społecznej i obecnego prezesa PSL. Zgodnie z tą ustawą, która wchodzi w życie już 1 stycznia 2016 roku, wsparcie finansowe otrzyma każda rodzina, która nie może skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Dzisiaj (23.12) podczas konferencji prasowej w jednym z olsztyńskich przedszkoli o „kosiniakowym” przypomniały prominentne członkinie Polskiego Stronnictwa Ludowego: poseł Urszula Pasławska i członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego Sylwia Jaskulska.

- Cały czas słyszymy o 500 zł na dziecko i zapewnieniach, że te plany rządu będą zrealizowane - powiedziała Urszula Pasławska. - Oczywiście, jeżeli taka ustawa się pojawi, PSL poprze ją. Na dzisiaj o tej sprawie mówimy jednak hipotetycznie, a ustawa o „kosiniakowym” to już konkrety. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia i już od 2 stycznia przyjmowane będą wnioski przez Gminne i Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Wnioski o wsparcie będzie można składać w ciągu 3 miesięcy od urodzenia dziecka, a jeżeli dziecko urodziło się w 2015 roku - jak najszybciej.

Posłanka przypomniała również, że „kosiniakowe” to nowe wsparcie finansowe dla rodziców, którzy z powodu swojej sytuacji zawodowej, nie mogą skorzystać z rocznych urlopów rodzicielskich. To nawet 125 tys. osób! Od 2016 roku otrzymają 1000 zł miesięcznie przez pełny rok po urodzeniu się dziecka. A nawet dłużej - w przypadku urodzenia bliźniaków - przez 65 tygodni, trojaczków - 67 tygodni, czworaczków - 69 tygodni. Maksymalnie przez 71 tygodni, gdy urodzi się pięcioro lub więcej dzieci. Na wsparcie będą mogli liczyć również rodzice dzieci urodzinych w 2015 roku, chociaż okres otrzymywania zasiłków będzie relatywnie krótszy - do końca pierwszego roku życia dziecka. Pieniądze będą przysługiwały niezależnie od dochodu rodziny.
R E K L A M A
banner
„Kosiniakowe” będa mogli otrzymać wszyscy nieubezpieczeni rodzice, którym urodzi się dziecko. Są to m.in. studenci, osoby bezrobotne (niezależnie od tego, czy są zarejestrowane w urzędzie pracy) oraz pracujące na umowach o dzieło. Również rodzic opłacający składki na ZUS, którego zasiłek macierzyński byłby niższy od „kosiniakowego”, otrzyma wyrównanie do 1000 zł. Dotyczy to zarówno zatrudnionych na część etatu, pracujących na umowach zlecenie, jak i przedsiębiorców.

Powody do zadowolenia mogą mieć także rolnicy. Do tej pory po urodzeniu dziecka otrzymywali ok. 3500 zł jednorazowego zasiłku macierzyńskiego. Dzięki „kosiniakowemu” dostaną 12 tys. zł na rękę w pierwszym roku życia dziecka.

- Ustawa nie dzieli dzieci na pierwsze czy drugie, rodzice każdego dziecka po jego urodzeniu otrzymują wsparcie - dodała Sylwia Jaskulska. - Dlatego też ja, jako osoba wywodząca się ze środowiska wiejskiego, cieszę się, że takie świedczenie otrzymają również kobiety mieszkające na wsi.

„Kosiniakowe” przysługuje matce lub ojcu, ale nie tylko. Może o nie wystąpić także faktyczny opiekun dziecka (np. dalsza rodzina, która się nim zajmuje), rodzina zastępcza (ale nie zawodowa), osoba, która przysposobiła dziecko nim ukończyło 7 lat.

Wnioski o „kosiniakowe” będą przyjmowane już od 2 stycznia 2016 roku (to dlatego, że 1 stycznia jest dniem wolnym od pracy). Można je składać w instytucjach gminnych (m.in. w powiatowych centrach rodziny i w ośrodkach pomocy społecznej) oraz przez internet. Zgłaszać się po nie należy w ciągu 3 miesięcy od porodu. Jeśli ten termin minie, pieniądze będą przysługiwały od momentu złożenia wniosku.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [5]
~korek1 / 2015-12-25 18:24
A jak tam PSL z pozwem przeciwko Kukizowi dalej cicho i co pewnie Kukiz miał rację mówiąc ,że PSL TO GRUPA PRZESTĘPCZA. PSL (ZSL) dzięki machlojkom jest jeszcze w sejmie a w samorządach mają dzięki takim wybiegom większość ale ważne ,że władza jest w rękach PIS i teraz czas na uczciwe pokazanie co PO i PSL ZROBIŁO PRZEZ OSTATNIE 8 LAT.
~wyborca / 2015-12-24 22:01
Droga pani Pasławska. Wyborcy już wam podziękowali. Czas zejść ze sceny i zabrać się za jakąś pracę.
~antypsl / 2015-12-24 08:11
Właśnie kończy się 8 lat dojenia Polski. PSL na śmietnik historii.
~Anna / 2015-12-23 23:30
UUUU, ale sukces odtrąbiła ta para. Pan przemawia, pani się uśmiecha - PSL. Ludowy czy etatowy?
~ / 2015-12-23 19:04
Teraz sie pani uaktywniła ? Śmieszne ...
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa ws. „kosiniakowego” w Olsztynie

»

23-12-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl