Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Tadeusz Iwiński | 2015-12-28 13:06 | Rozmiar tekstu: A A A

Nałęczów i Bunin

Olsztyn24
 
Wraz z bliskimi spędziłem tegoroczne święta w Nałęczowie. To kilkutysięczne podlubelskie, uzdrowisko - jedno z najbardziej znanych w skali całego kraju - zmodernizowała w końcu XIX w. trójka lekarzy Sybiraków: Konrad Chmielewski, Wacław Lasocki i Fortunat Nowicki, którzy w nowatorski sposób wykorzystali lecznicze właściwości miejscowych wód. Wśród najbardziej znanych kuracjuszy bywali w Nałęczowie Prus, Sienkiewicz i Żeromski.

To literackie odniesienie poczyniłem dlatego, że wolny czas świąteczny wykorzystałem m.in. do sięgnięcia do twórczości mego ulubionego pisarza, pierwszego rosyjskiego noblisty - Iwana Aleksiejewicza Bunina. Z opóźnieniem przeczytałem wydany jakiś czas temu przez oficynę Sic!, w serii „wielcy pisarze w nowych przekładach”, tom „Późna godzina” w świetnym tłumaczeniu Renaty Lis, która wzbogaciła także tekst interesującymi komentarzami i objaśnieniami. Książka zawiera kilkanaście opowiadań z kultowego zbioru „Ciemne aleje”, w tym trzy „Gość”, „Pani Klara” i „Żelazna Sierść” pomijane - jak pisze tłumaczka - ze względów obyczajowych we wszystkich wyborach polskich oraz w większości wydań rosyjskich. Wśród nich znajduje się utwór „Czysty poniedziałek”, który sam Bunin uważał za arcydzieło, choć literacką Nagrodę Nobla otrzymał w 1933 r. za powieści „Wieś” i „Życie Arseniewa”.

Drugą część książki „Późna godzina” stanowi dziennik Bunina pt. „Nieszczęsne dni” tworzony w Moskwie i Odessie w okresie 1918-1919, czyli w pierwszych latach rosyjskiej wojny domowej. Warto wspomnieć, że pisarz był zdecydowanym zwolennikiem „białych” i po wycofaniu się z Odessy oddziałów gen. Denikina w styczniu 1920 r. na statku „Sparta” na zawsze opuścił Rosję. Resztę życia spędził na emigracji, głównie we Francji, gdzie zmarł (w Paryżu) w wieku 83 lat. W nawiązaniu do (przesadnych) słów Lecha Wałęsy o groźbie wojny domowej w Polsce wypowiedzianych niedawno, nie można wszak wykluczać tego, iż obecny okres, który przeżywamy będzie kiedyś określany tak, jak tytułowego dziennika.
R E K L A M A
banner
Moim zdaniem nikt z twórców literatury światowej nie pisał tak pięknie o kobietach, jak Iwan Bunin. Szczególnie w krótkich opowiadaniach, gdzie osiągał prawdziwe mistrzostwo. Pisarz miał zresztą burzliwe życie osobiste i był związany z wieloma niewiastami. W tym takimi, które również parały się piórem. Uważał przy tym, że „kobiety nigdy nie są tak silne, jak wtedy, gdy uzbrajają się słabością”.

Tadeusz Iwiński

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl