Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Tadeusz Iwiński | 2016-01-10 20:07 | Rozmiar tekstu: A A A

Rok bez Józefa Oleksego

Olsztyn24
 
Dziś (9.01) przypada pierwsza rocznica śmierci dr. Józefa Oleksego - ekonomisty, działacza społecznego, wybitnego polityka i Człowieka Lewicy. Pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji, tak w końcowym okresie Polski Ludowej - w fazie transformacji ustrojowej, jak i III RP. W obu epokach np. był posłem i ministrem. Później wicepremierem i premierem, a także - dwukrotnie Marszałkiem Sejmu. Był też przez pewien czas zarówno przewodniczącym SdRP (Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej), jak i SLD (Sojuszu Lewicy Demokratycznej).

Rzecz jednak nie w funkcjach. Józef (a znałem Go od lat. 70.) jawił się zawsze nie tylko jako osoba nietuzinkowa, lecz renesansowa. Skłonna do niebanalnej refleksji i obdarzona przy tym dużym poczuciem humoru. Francuzi powiedzieliby o Nim „Grand Causeur”. Godnie przeżywał trudne chwile, dotknięty rozpętaną  prowokacją lustracyjną. Obecnie, w sytuacji kryzysu formacji, z którą był zawsze związany brakuje Go bardzo, także  jako organizatora Kongresu Lewicy Polskiej.

W gronie przyjaciół spotkamy się przy mogile Józka na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.Zapalimy znicze i będziemy Go wspominać najcieplej.W tym przypadku słowa Horacego „Non omnis moriar” wydają się szczególnie trafne. Nota bene Józef znał łacinę,co -jako Człowiekowi Dialogu - dodatkowo pomagało w kontaktach z przedstawicielami Kościoła Rzymsko-katolickiego (oraz innych  kościołów i związków wyznaniowych).
R E K L A M A
banner
Tadeusz Iwiński

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.