Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2016-01-19 15:35 | Rozmiar tekstu: A A A

Jutro oficjalne otwarcie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury

Olsztyn24
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach
W środę (20.01) marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oficjalnie otworzy Port Lotniczy Olsztyn-Mazury. Lotnisko uzyskało certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego w poniedziałek, 18 stycznia, a pierwszy rejsowy samolot wystartuje z Szyman w czwartek, 21 stycznia.

Rozbudowa dawnego wojskowego lotniska w Szymanach do standardu lotniska cywilnego kosztowała 204 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 kwotą 121 mln zł. Prace modernizacyjne trwały od 2014 roku. Wzmocniono nośność drogi startowej i wydłużono ją do 2,5 km, wybudowano drogi kołowania, techniczne, pożarowe i patrolowe, zainstalowano naziemną pomoc radionawigacyjną ILS/DME, postawiono strażnicę Lotniskowej Straży Pożarnej, zaadaptowano istniejące budynki na potrzeby służb granicznych oraz technicznych lotniska, wybudowano terminal, parkingi, trasę łączącą drogę wojewódzką nr 57 z terminalem. Zmodernizowano również linię kolejową Olsztyn – Szczytno – Szymany, zakupiono tabor kolejowy i wybudowano przystanek końcowy tuż przy terminalu.

Pierwszy przewoźnik – SprintAir – będzie realizował połączenia z Krakowem i Berlinem (po trzy tygodniowo). Bilety od 1 grudnia można kupować na stronie www.sprintair.eu. W sezonie zimowym uruchomione zostanie jeszcze połączenie z Monachium, a w letnim – z Londynem, Dublinem, Oslo i Zagłębiem Ruhry.
R E K L A M A
banner
Uroczystość otwarcia portu lotniczego rozpocznie się o godz. 11.30 w Szymanach. W programie, oprócz zwyczajowego przecięcia wstęgi i poświęcenia lotniska przez arcybiskupa koadiutora Józefa Górzyńskiego, znajduje się wystąpienie marszałka Gustawa Marka Brzezina i prezentacja projektu „Port Lotniczy Olsztyn-Mazury”, wręczenie Honorowych odznak za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a także występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Uczestnicy uroczystości będą też mieli możliwość obserwowania lądowania pierwszego rejsowego samolotu z Berlina.
Komentarze [1]
~Połaczenie Radom-Szymany? / 2016-01-20 13:45
W promieniu 40-60 km od lotniska znajdują sie takie metropolie jak Kolno, Przasnysz, Pisz, Mrągowo i Mikołajki. Oprócz tego zaobserwować tam można Olsztyn i Ostrołękę. Jestem za tym, żeby każda parafia w Polsce posiadała własne lotnisko !!!
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl