Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2016-01-25 17:45 | Rozmiar tekstu: A A A

Czy krajobraz olsztyńskiej starówki będzie chroniony w sposób szczególny?

Olsztyn24
Olsztyńskie Stare Miasto
Czy olsztyńskie Stare Miasto będzie specjalnie chronione? Mieszkańcy stolicy regionu dyskutują o wprowadzeniu na starówce parku kulturowego.

Park kulturowy jest jedną z form ochrony zabytków w Polsce. Z takiej możliwości skorzystały m.in. władze Krakowa chronąć krajobraz Rynku Głównego oraz Zakopanego, gdzie parkiem kulturowym objęto popularne Krupówki. O jej wprowadzeniu mogą zdecydować radni, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wcześniej w tej sprawie mogą wypowiedzieć się mieszkańcy. W Olsztynie właśnie dobiegają końca konsultacje społeczne w tej sprawie.

Otwarte spotkanie dotyczące wprowadzenia parku kulturowego na olsztyńskiej starówce odbędzie się 28 stycznia (czwartek) w sali 219 olsztyńskiego ratusza. Poprowadzi je kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytuty Dziedzictwa, dr Iwona Liżewska. Początek o 16:00.
R E K L A M A
banner
Celem utworzenia parku kulturowego jest ochrona przestrzeni historycznie ukształtowanej w wyniku działalności człowieka. To narzędzie ochrony prawnej formalnie równe wpisowi do rejestru zabytków. Daje jednak inne możliwości. Nie ma innego narzędzia tak kompleksowej ochrony zarówno zabytków, przyrody jak i krajobrazu tworzących dziedzictwo kulturowe.
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl