Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2016-01-25 17:45 | Rozmiar tekstu: A A A

Czy krajobraz olsztyńskiej starówki będzie chroniony w sposób szczególny?

Olsztyn24
Olsztyńskie Stare Miasto
Czy olsztyńskie Stare Miasto będzie specjalnie chronione? Mieszkańcy stolicy regionu dyskutują o wprowadzeniu na starówce parku kulturowego.

Park kulturowy jest jedną z form ochrony zabytków w Polsce. Z takiej możliwości skorzystały m.in. władze Krakowa chronąć krajobraz Rynku Głównego oraz Zakopanego, gdzie parkiem kulturowym objęto popularne Krupówki. O jej wprowadzeniu mogą zdecydować radni, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wcześniej w tej sprawie mogą wypowiedzieć się mieszkańcy. W Olsztynie właśnie dobiegają końca konsultacje społeczne w tej sprawie.

Otwarte spotkanie dotyczące wprowadzenia parku kulturowego na olsztyńskiej starówce odbędzie się 28 stycznia (czwartek) w sali 219 olsztyńskiego ratusza. Poprowadzi je kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytuty Dziedzictwa, dr Iwona Liżewska. Początek o 16:00.
R E K L A M A
banner
Celem utworzenia parku kulturowego jest ochrona przestrzeni historycznie ukształtowanej w wyniku działalności człowieka. To narzędzie ochrony prawnej formalnie równe wpisowi do rejestru zabytków. Daje jednak inne możliwości. Nie ma innego narzędzia tak kompleksowej ochrony zarówno zabytków, przyrody jak i krajobrazu tworzących dziedzictwo kulturowe.
Komentarze [1]
~allensteiner / 2016-01-27 22:41
Te wypasione bryki właścicieli niemal pod drzwiami biznesików na Starym Mieście... Wysoka kultura...
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl