Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
20:17 19 kwietnia 2024 Imieniny: Adolfa, Leona
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Wystawy, ekspozycje
d. | 2016-01-26 18:00 | Rozmiar tekstu: A A A

BWA zaprezentuje w czwartek dwie nowe wystawy

Olsztyn24
Praca autorstwa Janusza Połoma | Więcej zdjęć »

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza w czwartek (28.01), o godzinie 18.00, na wernisaże dwóch nowych wystaw - multimedialnej „Pejzaż w zagrożeniu” Janusza Połoma oraz fotografii „Pole widzenia” Julii Andrzejewskiej. Kuratorem ekspozycji jest Małgorzata Bojarska-Waszczuk.

Janusz Połom o swej wystawie:

Zatrute celulozą jezioro Bajkał, masowe wyręby w „płucach planety” - Amazonii, wytrzebiane z drzew przestrzenie lasów deszczowych w Kanadzie czy USA - znamy te obrazy z telewizyjnych wiadomości czy dokumentalnych filmów. Budzą w nas oburzenie i odruch protestu. Niestety, o wiele bardziej tolerancyjni, czy wręcz obojętni jesteśmy, gdy tego rodzaju zdarzenia dzieją się tuż obok nas, w naszym kraju, regionie, okolicy. Przemysłowe wyręby uważamy za „wyższą konieczność”.

Przeraża mnie, że na świat wokół nas patrzymy przez pryzmat naszego własnego, doraźnego interesu. I stąd moja najnowsza wystawa. W dokumentalnej formie przedstawiam, może nie tyle skalę, co zagrożenie, jakie stanowi dewastacja otaczającej nas naturalnej przestrzeni.
R E K L A M A
Wystawa zbudowana jest z trzech części. Pierwsza, „Pejzaż żałobny”, to swego rodzaju „epitafium” dla odchodzącego pejzażu - lasu, drzew, strumienia, które towarzyszyły mi od dzieciństwa. Były tematem moich pierwszych fotografii. Bardzo dawno, bo ponad 50 lat temu. Jeszcze niedawno spacerowałem w lesie, jak za czasów młodości - te same ścieżki, te same drzewa. I nagle, pół roku temu pejzaż się zmienił. Zamiast stojących drzew, zastałem olbrzymi zrąb. Nowa rzeczywistość brutalnie zmieniła pejzaż. Takich miejsc, nowych zrębów pojawia się coraz więcej. Postanowiłem te zmiany udokumentować. Odchodzący świat leśnego uroczyska utrwaliłem na wielkoformatowych płótnach i półprzezroczystych materiałach. Serię zamyka video-obraz „Na skraju”. To, co dzieje się dziś w leśnym krajobrazie obrazują realizacje video „Rzeź”, i „Taki piękny lot”.


Projekt przedstawia zmiany zachodzące w otaczającym nas pejzażu, będące konsekwencją różnorodnych działań człowieka. Zaplanowanych i „spontanicznych”, które radykalnie zmieniają świat wokół nas. Świat dziewiczy, pełen piękna, mimo bliskości cywilizacji. Takim rejonem były tereny lasów Nadleśnictwa Kudypy i brzegi Jeziora Wulpińskiego. Oba te miejsca zmieniają gwałtownie swój wygląd w konsekwencji budowy dużego węzła komunikacyjnego Kudypy-Tomaszkowo i „zasiedlania” brzegów jeziora zabudową domów jednorodzinnych czy ośrodków SPA, niekiedy z naruszeniem prawa, pozbawiając obywateli dostępu do wody. Za kilka lat lasy wokół nas staną się wspomnieniem. Celem projektu jest przedstawienie szerokiej publiczności dokumentacji zachodzących zmian.

Wystawę będzie można oglądać do 28 lutego w sali głównej.

Julia Andrzejewska na temat swojej ekspozycji:

Moje fotografie są efektem fascynacji środowiskiem naturalnym i ingerencją człowieka w przyrodę. Problem relacji człowieka i natury, wzajemne oddziaływanie tych dwóch sił na siebie oraz poszukiwanie własnej tożsamości poprzez poznanie środowiska, w którym się żyje, to tematy, wokół których poruszam się w swojej twórczości od dawna. Pracując, szukam „przestrzeni granicznych”, miejsc, gdzie styka się świat wykreowany przez człowieka z naturą. Poprzez fotografowanie tych obszarów, a następnie prosty zabieg zestawiania części zdjęć w jeden symetryczny obraz, chcę podkreślić pytanie o zależność człowieka od sił przyrody. Celem projektów jest tworzenie fotografii krajobrazów lub miejsc pozornie naturalnych, zastanych.

Wystawa czynna będzie do 3 marca w sali kameralnej.

Zapraszamy!

******

Janusz Połom - urodzony w 1950 r. w Toruniu. Młynarz, operator filmowy, fotograf, reżyser. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Wykładowca, a w latach 1981-1985 dziekan Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej tejże uczelni.

Obecnie prowadzi pracownię fotograficzną i wykłada fotografię w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 2013 r. prowadzi galerię fotograficzną w kawiarni filmowej Awangarda Bis. Od 1975 r. jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Laureat Nagrody Prezydenta Olsztyna im. Hieronima Skurpskiego w dziedzinie sztuk plastycznych w 2015 r.

Julia Andrzejewska - urodziła się w 1991 r. w Warszawie. Absolwentka Wydziału Sztuki Mediów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz studentka Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). W 2013 r. obroniła pracę licencjacką pod kierunkiem dr. hab. Prota Jarnuszkiewicza prof. ASP na macierzystym wydziale, otrzymując wyróżnienie rektorskie za najlepszy dyplom. W 2015 r. obroniła dyplom magisterski, który realizowała pod kierunkiem prof. Leona Tarasewicza oraz dr. hab. Prota Jarnuszkiewicza.

Stypendystka Funduszu Popierania Twórczości przy Stowarzyszeniu ZAiKS.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.