Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2016-02-11 19:48 | Rozmiar tekstu: A A A

Kaplica w prezencie dla pacjentów hospicjum na Światowy Dzień Chorego

Olsztyn24
Światowy Dzień Chorego w olsztyńskim hospicjum | Więcej zdjęć »
W większości olsztyńskich szpitali świętowano dziś (11.02) Światowy Dzień Chorego. To święto ustanowione w 1992 roku przez Papieża Polaka - Jana Pawła II, będące okazją, by w szczególny sposób być blisko chorych, a także osób, które się nimi opiekują.

Wyjątkowy charakter miały obchody Dnia Chorego w Centrum Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II w Olsztynie przy ul. Wojska Polskiego 30 - jedynym stałym hospicjum w Olsztynie, prowadzonym przez Olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne „Palium”. Oprócz świątecznych życzeń i błogosławieństwa, pacjenci hospicjum otrzymali w prezencie nową kaplicę.

- To prezent szczególny dla nas wszystkich, przede wszystkim dla pacjentów i dla ich rodzin, ale również dla pracowników hospicjum - mówi Teresa Kocbach, dyrektor hospicjum. - Jest to takie miejsce, w którym w trudnych chwilach można pobyć samemu ze sobą. Tu, w hospicjum przeżywamy szczególne chwile, więc dobrze jest mieć takie wyjątkowe miejsce, w którym można się nawet zamknąć i porozmawiać na osobności ze swoim Bogiem, bez względu na wyznawaną religię, czy prezentowane poglądy.
R E K L A M A
banner
Kaplicę urządzono w mikroskopijnej wręcz wielkości salce, która wcześniej była salą chorych, szatnią i magazynem. Obecnie na salę chorych i szatnię pomieszczenie jest za małe. Ewentualnie mógłby tam być magazynek. Zdecydowano jednak, że będzie tam kaplica, chociaż pomieszczenie mieści tylko ołtarz, tabernakulum i ławeczki dla... dwóch osób.

- Mamy bardzo ograniczoną bazę lokalową, więc trudno było znaleźć inne pomieszczenie, ale w naszej kaplicy jest wszystko, co powinno być, w tym tabernakulum, które ufundowali m.in. abp. senior Edmund Piszcz i nasz kapelan ks. Andrzej Zieliński  - mówi Teresa Kocbach.

Prace nad urządzeniem kaplicy prowadzone były jeszcze wczoraj, a nawet dzisiaj rano. Kiedy jednak do hospicjum przybył ks. abp. sen. Edmund Piszcz, wszystko było gotowe. Nie było więc problemów z poświęceniem kaplicy i odprawieniem pierwszej mszy świętej.

Oprócz otwarcia kaplicy i mszy świętej, w programie obchodów Światowego Dnia Chorego w olsztyńskim hospicjum były spotkania ks. abpa sen. Edmunda Piszcza z pacjentami, a także mini koncert w wykonaniu śpiewaków-wolontariuszy.

Dodajmy, że olsztyńskie hospicjum dysponuje 24. łóżkami, na dzisiaj 22 z nich były zajęte, głównie przez pacjentów z chorobami onkologicznymi. Ponadto hospicjum opiekuje się 40. osobami, które z braku miejsc w olsztyńskim hospicjum, przebywają w tzw. hospicjach domowych.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~Zibek / 2016-02-12 14:43
Kadzidło na pewno uśmierzy zarówno ból istnienia jak i ból rozstania z tym nie najpiękniejszym światem !
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Światowy Dzień Chorego w hospicjum w Olsztynie

11-02-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl