Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2016-02-23 21:06 | Rozmiar tekstu: A A A

Gadka szmatka o szaro-limonkowych tramwajach tematem dyktanda w Planecie 11

Olsztyn24
Jan Chwalewski - zwycięzca 9. Dyktanda w Planecie 11 | Więcej zdjęć »
Multimedialna Biblioteka Młodych Planeta 11 w Olsztynie od lat organizuje dyktando z języka polskiego. Okazją do sprawdzenia znajomości ortografii i interpunkcji naszego języka jest przypadający na 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Tegoroczne, dziewiąte już dyktando, odbyło się dzisiejszego (23.02) wieczoru, oczywiście w Planecie 11.

Tekst tegorocznego dyktanda przygotowała Joanna Podolak - przed kilku laty kierownik Planety 11. Tytuł dyktanda „Gadka szmatka o szaro-limonkowych tramwajach” mówi prawie wszystko o jego temacie - olsztyńskich tramwajach. Tekst dyktował piszącym Dawid Dziarkowski - aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Tych, którzy zdecydowali się podjąć walkę z zawiłościami ortograficznymi i interpunkcyjnymi języka polskiego doliczyliśmy się 36. Nie wszyscy jednak dotrwali do końca, a jeżeli dotrwali - to nie wszyscy zdecydowali się oddać swoje prace do sprawdzenia.

Wśród prac poddanych ocenie, jedna była bezbłędna, jeżeli nie liczyć małego błędu interpunkcyjnego. Autorem tej pracy był Jan Chwalewski z Pabianic, który przyjechał do Olsztyna specjalnie na dyktando, w przerwach pomiędzy zmianami w swoim łódzkim zakładzie pracy.
R E K L A M A
banner
- Od udziału w dyktandach jestem na swój sposób uzależniony - powiedział Jan Chwalewski. - Szukam informacji o takich wydarzeniach w Internecie i jeżeli mam przerwę między zmianami w pracy, wsiadam w pociąg i jadę! Rocznie uczestniczę w 4-5 dyktandach.

Źródła swoich sukcesów zwycięzca dzisiejszego dyktanda w Planecie 11 dopatruje się w dużej liczbie przeczytanych książek.

- Lubię czytać i dużo czytam - powiedział pan Jan. - A jak czytam, to jako wzrokowiec, zapamiętuję jak co się pisze.

Podczas olsztyńskiego dyktanda miał tylko jedną wątpliwość - jak poprawnie opisać kolor olsztyńskich tramwajów, z którymi zetknął się tylko raz - idąc dzisiaj na dyktando w Planecie 11: „szarolimonkowy” czy ”szaro-limonkowy”?

- Bo jeżeli tramwaj jest dwukolorowy, to „szaro-limonkowy” należało napisać z kreską, a jeżeli tramwaj jest jednokolorowy, to należało napisać „szarolimonkowy”, bez kreski - wyjaśnił dzisiejszy zwycięzca. Widocznie jednak przypadkowe spotkanie z olsztyńskim tramwajem dało mu wiedzę, jak powinien opisać ten kolor, bo błędu w tekście nie było.

W nagrodę za zwycięstwo w dyktandzie Jan Chwalewski otrzymał multimedialny tablet ufundowany przez Prezydenta Olsztyna - patrona honorowego dyktanda.

Dodajmy jeszcze, że wydarzenie muzycznie ubarwił mini koncert zespołu Annette Music, twórca hymnu olsztyńskich tramwajów.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
9. Dyktando w Multimedialnej Bibliotece Młodych Planeta 11 w Olsztynie

»

23-02-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl