Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
FWM | 2016-03-15 21:11 | Rozmiar tekstu: A A A

Jubileuszowi goście filharmonii

Olsztyn24
Koncertowy Chór Chłopięco-Młodzieżowy Szkoły Chóralnej z miasta Konakowa (rej.Twer) | Więcej zdjęć »
W sobotę (19.03) o godz. 18.00, w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie wystąpią dwa chóry z Rosji. Chór kameralny „Ruskij Partes" z Filharmonii Twerskiej, pod dyrekcją Andrieja Krużkowa oraz Koncertowy Chór Chłopięco-Młodzieżowy Szkoły Chóralnej miasta Konakowa – dyrygent Wadim Machnowski (chórmistrzowie: Natalia Machnowska, Piotr Zotow, Kristina Zotowa). W programie koncertu w wykonaniu chórów usłyszymy między innymi: rosyjską muzykę sakralną (Paweł Czesnokow, Wasilij Zinowiew i in.), utwory Maurycego Ravela, Piotra Czajkowskiego i Johanna Straussa. Chóry zaprezentują również opracowania pieśni ludowych.

Chór kameralny „Ruskij Partes" z Filharmonii Twerskiej

Chór powstał w roku 1989 jako zespół madrygalistów. Od samego początku działalność artystyczna zespołu związana jest nierozłącznie z osobą Igora Żurawlenki, wybitnego chórzysty, dyrygenta oraz badacza muzyki rosyjskiego baroku, ucznia A.V. Swiesznikowa.
R E K L A M A
banner
Chór koncertował w Austrii, w Niemczech, w Belgii, we Francji, we Włoszech, prezentując muzykę rosyjską XVII i XVIII stulecia.

W roku 2003 nastąpiły znaczące zmiany w składzie zespołu: liczba jego uczestników wzrosła do 18, w związku z czym przeobraził się w chór kameralny. Od tego czasu po dzień dzisiejszy zespół pracuje pod kierunkiem absolwenta Konserwatorium Moskiewskiego Andreja Krużkowa. Pełni on funkcję kierownika zespołu, jest także dyrygentem orkiestry Twerskiego Akademickiego Towarzystwa Filharmonicznego, wyróżnionym tytułem Zasłużonego Pracownika Kultury i Sztuki Regionu Twerskiego.

Repertuar chóru „Ruskij Partes” obejmuje muzykę a cappella kompozytorów rosyjskich i zagranicznych, opracowania pieśni ludowych, a także wielkie dzieła repertuaru kantatowo-oratoryjnego: Mszę Nelsońską Haydna, Magnificat J.S. Bacha, Stabat Mater Poulenca, Dixit Dominus Haendla i in.

Chór koncertuje w Rosji i za granicą (w Finlandii, w Czechach), występuje w Sali Koncertowej imienia Czajkowskiego w Moskwie, w Małej Sali Filharmonii w Petersburgu, a także w Nowogrodzie Wielkim, w Riazaniu, w Permie. Jest stałym uczestnikiem dorocznych festiwali organowych „Organ Plus” w Carycynie, gdzie prezentuje zróżnicowane programy.

W roku 2008 w Pradze Chór kameralny „Ruskij Partes” otrzymał Złoty Dyplom na międzynarodowym Festiwalu I Konkursie Muzyki Religijnej i Christmas w Czechach wraz z tytułem „Najlepszego chóru na Festiwalu”. W roku 2009 został laureatem ważnej nagrody federalnej „Za osiągnięcia na polu sztuki muzycznej”. W roku 2012 zespół został wyróżniony nagrodą gubernatora.

W roku 2014 chór obchodził 25-lecie istnienia. Dziś „Ruskij Partes” jest nowoczesnym i wysoko cenionym zespołem, liczącym 25 artystów. Wysokie walory brzmieniowe, urozmaicony repertuar i mobilność wyróżniają go spośród innych zespołów w kraju sprawiają, że jest cenionym gościem rosyjskich i zagranicznych sal koncertowych.

Koncertowy Chór Chłopięco-Młodzieżowy Szkoły Chóralnej miasta Konakowa w regionie Twerskim. W szkole śpiewu chóralnego miasta Konakowo uczy się obecnie ponad 400 chłopców w wieku od lat 3 do 23, tworzących w sumie 10 zespołów chóralnych. Udział w Chórze Koncertowym stanowi wyższy stopień procesu ich nauki w szkole. Chór ten występuje m.in. w miejscach tak prestiżowych jak Wielka Sala Konserwatorium Moskiewskiego, moskiewska Sala imienia Czajkowskiego, czy w Twerskiej Filharmonii Akademickiej.

Wraz z Państwową Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Moskiewskiej i z orkiestrą kameralną Filharmonii Twerskiej „Kamerata Rosyjska” chór wykonywał m.in. Jutrznię Krzysztofa Pendereckiego, Pasję wg św. Mateusza J.S. Bacha, oratorium Święty Paweł  Feliksa Mendelssohna, Requiem Giuseppe Verdiego, kantatę Sergiusza Prokofiewa Aleksander Newski, kantatę Carla Orffa Carmina Burana, i in.

Andriej Krużkow - dyrygent

Dyrektor Twerskiego Towarzystwa Filharmonicznego, orkiestry kameralnej „Kamerata Rosyjska” i chóru kameralnego „Ruskij Partes”.

Urodzony w roku 1977, ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie. W roku 2003 kierował międzynarodową orkiestrą symfoniczną i japońskim chórem w Kyoto.

W roku 2004 prezentował muzykę rosyjską na dorocznym festiwalu w Montevideo, prowadząc Państwową Orkiestrę Symfoniczną Radia i Telewizji „Sodre”.

Od roku 2003 stoi na czele chóru kameralnego „Ruskij Partes”a od 2004 – również orkiestry kameralnej „Kamerata Rosyjska” przy Twerskim Towarzystwie Filharmonicznym.

Pod jego kierownictwem zespoły te zyskały doskonałą reputację i rozszerzają repertuar o dzieła nowe, trudne i rzadko wykonywane, otrzymując szereg nagród krajowych i zagranicznych.

W 2011 roku Andriej Krużkow otrzymał tytuł Zasłużonego Pracownika Kultury i Sztuki Regionu Twerskiego

Wadim Machnowski – dyrygent

Urodził się w roku 1958 w Odessie. W latach 1975-1980 studiował dyrygenturę chóralną w Szkoły im. Gniesinych w Moskwie, a następnie podjął studia podyplomowe w tej specjalności.

Od roku 1982 był zatrudniony jako korepetytor i dyrygent w Państwowym Studio Operowym im. Gniesinych. W roku 1991 przeprowadził się do miasta Konakowa w regionie Twerskim, gdzie jest kapłanem tamtejszej diecezji.  

W roku 1993, wspólnie z żoną Natalią założył chór chłopięcy, który dwa lata później przekształcił się w Szkołę Chóralną.. Obecnie Wadim Machnowski jest dyrektorem i nauczycielem tej szkoły.

******

Bilety do nabycia w cenie 40zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie biletowej ( pon.pt.10-18) i na dwie godziny przed koncertem oraz poprzez stronę internetową filharmonii: http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/numerowane.html?id=282

Z D J Ę C I A
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl