Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Krzysztof Krzyz | 2016-03-20 22:37 | Rozmiar tekstu: A A A

Dla Ziemi – godzina i… więcej w olsztyńskim ZGOK-u

Olsztyn24
Uczestnicy szkolenia zwiedzili zakład (fot. ZGOK - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W ostatnią sobotę marca, począwszy od roku 2007, realizowana jest międzynarodowa akcja społeczna „Godzina dla Ziemi”, która ma zwrócić uwagę na zagrożenia dla naszej planety, szczególnie z powodu globalnego ocieplenia. W specyficzny sposób w charakter sobotniej akcji wpisał się olsztyński ZGOK.

Od wczesnych godzin porannych w nowo wybudowanym Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie, zarówno dzieci jak i osoby dorosłe, miały okazję pod okiem fachowców zapoznać się z zasadami gospodarki odpadami na Warmii Mazurach. Kilka grup małych gości w ramach zajęć Uniwersytetu Dzieci w Olsztynie uczestniczyło pod okiem specjalistów w edukacyjnych zabawach. Dzieci zwiedzały też zakład. Okazuje się, iż poziom wiedzy 6 latków przewyższa stan wiedzy dorosłych. Dzieci z łatwością odróżniały plastiki, które można segregować od plastików, które się do odzysku nie nadają. Stara zasada, czym skorupka za młodu nasiąknie... w tym przypadku tchnie optymizmem w spojrzeniu na przyszłości polskiej ekologii.

Nauka zawsze oporniej szła osobom dorosłym. I tak jest także w ocenie stanu świadomości ekologicznej dorosłych Polaków w przypadku zasad gospodarki odpadami. Szczególnie zima bezwzględnie odkrywa niski stopień wiedzy naszych rodaków na ten temat. Zadymione miasta są tego najwymowniejszym przykładem. Nierzadko za zewnątrz czuje się ostry zapach szkodliwych substancji z plastików palonych w domowych piecach. Dlatego w ramach projektu „Nowe porządki w gospodarce odpadami na Warmii i Mazurach” przedstawiciele organizacji pozarządowych Olsztyna i regionu Warmii i Mazur wzięli udział tego dnia w specjalistycznym szkoleniu.
R E K L A M A
banner
Tematyka szkolenia, dostępna na stronie internetowej ZGOK, zainteresowała przedstawicieli organizacji ekologicznych z Kaliningradu i w szkoleniu wzięła udział również liczna grupa Rosjan. Uczestnicy szkolenia poznali np. Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami Województwa Warmińsko-Mazurskiego, zadania nałożone na gminy w gospodarowaniu odpadami komunalnym, ale także uczestniczyli w postawieniu diagnozy na temat, jakiej wiedzy brakuje mieszkańcom z zakresu odbioru odpadów zmieszanych i segregacji odpadów. Wśród prelegentów byli miedzy innymi: Andrzej Ryński, wiceprezes firmy Remondis Olsztyn, Grzegorz Drozdowski, z-ca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, Adam Sierzputowski prezes ZGOK. Uczestnicy szkolenia zwiedzili zakład i jako pierwsi mieli okazję zapoznać się z nowym nabytkiem olsztyńskiego ZGOKu – mechaniczną rozdrabniarką do wielkogabarytowych odpadów.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych wezmą udział jeszcze w dwóch sesjach szkoleniowych, po czym z pozyskanym certyfikatem szerzyć będą świadomość ekologiczną w społecznościach lokalnych.

Konrad Krzyz
ZGOK

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.