Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2016-03-31 17:30 | Rozmiar tekstu: A A A

Marcin Budynek spotkał się z uczniami w „Gastronomiku”

Olsztyn24
Spotkanie poprowadził Marcin Budynek | Więcej zdjęć »
„Wybieram wieprzowinę” to tytuł wykładu i warsztatów, jakie odbyły się dzisiaj (31.03) w Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie.

Zorganizowane przez szkołę we współpracy z koordynatorem projektu o tej samej nazwie - Związkiem Polskie Mięso spotkanie poprowadził Marcin Budynek, założyciel i właściciel Akademii Kulinarnej Marcina Budynka.

Do udziału w wykładzie na temat zalet spożycia wieprzowiny i sposobów jej przygotowywania zaproszono klasy 1Tl/ż (technik żywienia i usług gastronomicznych/kelner), 2Taż (technik żywienia i usług gastronomicznych), 3Taż, 3Tbż, 3Tcż (technik żywienia i usług gastronomicznych) oraz 3akm (kucharz).
R E K L A M A
banner
W warsztatach z przygotowywania potraw z użyciem mięsa wieprzowego natomiast udział wzięły klasy 1Tl/ż (technik żywienia i usług gastronomicznych/kelner), 1Taż, 1Tbż (technik żywienia i usług gastronomicznych), 2Taż (technik żywienia i usług gastronomicznych), 2k (kucharz), 2Tl (kelner), 3Taż, 3Tbż, 3Tcż (technik żywienia i usług gastronomicznych) oraz 3akm, 3bkm (kucharz).

******

Marcin Budynek – absolwent poznańskiej szkoły gastronomicznej. Swój fach szlifował u wielu znakomitości kręgu gastronomicznego, m.in. u Dominique`a Pootie, który był Szefem Kuchni Francois`a Mitteranda. Odbył szkolenie we Francuskiej Szkole Gastronomicznej w Compieng we Francji. Brał udział w Kulinarnych trasach Polskiego Radia, RMF Fm, Radia Zet. Autor wielu artykułów i felietonów kulinarnych. Od wielu lat współpracuje z Telewizją Polską i programem „Kawa czy Herbata”.

Pomysłodawca i organizator „Kulinarnych Regat Mojego Gotowania i Radiowej Trójki”. Swoją pasję do gotowania odziedziczył po ojcu - wieloletnim szefie kuchni, a szlifował ją m.in. w Hotelu Bryza w Juracie, gdzie miał możliwość gotowania dla prezydentów Polski i Francji oraz kanclerza Niemiec.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wykład „Wybieram wieprzowinę” w ZSGS w Olsztynie

31-03-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl