Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Anna Kopacz/d. | 2016-04-02 10:44 | Rozmiar tekstu: A A A

FEMI-looki trwają w BWA

Olsztyn24
Wieczór rozpoczęto wykładem dr Katarzyny Lewandowskiej (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W BWA Galeria Sztuki w Olsztynie rozpoczęły się wczoraj (1.04) FEMI-looki - spotkania wokół wystawy „Syreni śpiew” Izy Moczarnej-Pasiek oraz „Dobrze już było” Bettiny Bereś, prezentowanych obecnie w galerii.

Dwudniową imprezę zainaugurowano wykładem dr Katarzyny Lewandowskiej z Katedry Historii Sztuki i Kultury UMK Toruń, ASP Gdańsk pt. „To, co (nie)chciane w sztuce feministycznej”. Po wykładzie natomiast zaplanowano panel dyskusyjny na temat postrzegania kobiecości w sztuce.

Na początku swej prezentacji prelegentka wyjaśniła skąd tytuł wykładu. „To, co (nie) chciane” dotyczy tego, co było ignorowane przez mężczyzn, krytyków, historyków sztuki. Kobiety żyły w cieniu mężczyzny, nie miały prawa do nauki, a zmieniło się to dopiero za sprawą ruchu feministycznego w latach 70. ubiegłego wieku, który, aby te zmiany przeprowadzić, musiał działać radykalnie. Od tego czasu wiele zmieniło się w postrzeganiu kobiet w ogóle, nie tylko w sztuce.
R E K L A M A
banner
Dr Lewandowska skupiła się na wyjątkowych kobietach tworzących sztukę na przestrzeni lat. Opowiadała m.in. o trudnościach, z jakimi musiały się zmierzyć artystki feministyczne; o środkach przekazu, które wykorzystywały; o różnicach w postrzeganiu kobiet i mężczyzn.

Wczorajsze wydarzenia nie były jedynymi zaplanowanymi w ramach FEMI-looków. W siedzibie galerii właśnie rozpoczęły się „Kobiece warsztaty szycia makatek”, które prowadzi Olga Orzeł-Kopeć (BWA).

Inspiracją dla warsztatów są aktualne wystawy w BWA, na których pokazywane są makatki wyszywane przez Bettinę Bereś i uczestniczki projektu Izy Moczarnej-Pasiek. Przy kawie i domowych słodkościach panie mogą nauczyć się wyszywać łańcuszkiem i haftem płaskim.

Z D J Ę C I A
Komentarze [1]
~Karmelka / 2016-04-04 12:20
Pani chyba nie znała sztuki Andreas Serrano, byłam na wernisażu i w wielu momentach uderzał mnie brak całościowego obeznania, mieliśmy okazję odsłuchać wybiórcze przedstawienie sztuki pro feminizm. Słyszeliśmy zarzuty, że dla feminizmu nie ma miejsca w historii sztuki przez mężczyzn, a jednocześnie, że feminizm to nie historia sztuki. Że feminizm to feministyczne historie sztuki, bo ich jest wiele! No tak. W Historii Sztuki jest jedna sztuka? Słyszeliśmy, że męska praca (właśnie Serrano) gdzie był krucyfiks w urynie to "zabawa z ojcem", a "oko boskie w waginie" autorstwa kobiety to sztuka poważna... ogólnie intelektualny kabaret. Polecam!
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.