Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2016-04-04 14:55 | Rozmiar tekstu: A A A

Urzekła ich astronomia

Olsztyn24
XXIV Wojewódzki Turniej Astronomiczny | Więcej zdjęć »
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Mrągowie zostali zwycięzcami XXIV Wojewódzkiego Turnieju Astronomicznego. Organizatorem turnieju o ćwierćwiecznej prawie historii jest Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

W turnieju astronomicznym mogą brać udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Turniej jest zespołowy, startują w nim trzyosobowe zespoły reprezentujące szkoły z województwa warmińsko-mazurskiego. Rywalizacja przebiega w dwóch etapach: w pierwszym drużyny rozwiązują test, a w drugim - ustnie odpowiadają na pytania jurorów.

- Pytania dotyczą różnych zagadnień astronomicznych, astronautycznych, astronomii współczesnej, historii astronomii. Można więc powiedzieć, że ten turniej to dość wszechstronne sprawdzenie wiedzy astronomicznej - mówi Bogusław Kulesza z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.
R E K L A M A
banner
Do rywalizacji przystąpiły cztery drużyny. Oprócz wspomnianych już licealistów z Mrągowa, w turnieju udział wzięły drużyny z III Liceum Ogólnokształcącego i VIII Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie oraz drużyna z Zespołu Szkół nr 2 w Działdowie. To niewiele, biorąc pod uwagę zarówno możliwości organizacyjne planetarium, jak i popularność turnieju sprzed kilkunastu laty.

- Niestety, zmiany w naszej edukacji, zwłaszcza w programach fizyki, przedmiootów przyrodniczych, geografii spowodowały, że astronomia została trochę odsunięta na bok, co odczuwamy w postaci liczby zespołów zgłaszających się do udziału w turnieju - tłumaczy Bogusław Kulesza. - Miejmy jednak nadzieję, że z czasem powrócimy do dobrych tradycji nauczania przedmiotów przyrodniczych, i że frekwencja będzie znacznie wyższa.

Turniej przeznaczony jest dla miłośników astronomii. Przeciętny licealista z turniejowymi pytaniami i problemami raczej nie poradziłby sobie.

- Turniej jest też dedykowany miłośnikom astronomii, sprawdza wiedzę astronomiczną, chociaż nie taką bardzo matemetyczną, bo od tego są olimpiady: matematyczna, fizyczna czy astronomiczna - mówi Bogusław Kulesza. - Brakuje jednak takiego konkursu dla miłośników, którzy bardzo interesują się astronomią, a nie mają jakichś większych predyspozycji przyrodniczych. Oni będą dalej interesować się astronomią, nawet jak będą studiować przedmioty humanistyczne. Bo astronomia to jest taka „ładna” dziedzina wiedzy, ładne bajki można opowiadać o wszechświecie, a z drugiej strony astronomia urzeka swoim urokiem. To można wykorzystać do tego, żeby zainteresować uczniów naukami przyrodniczymi. Bo teraz astronomia to nie tylko fizyka, to jest i biologia, i geofizyka, i geologia. Badania kosmosu dalekiego i bliższego są tak wszechstronne, że można to wykorzystać na lekcjach właściwie większości przedmiotów przyrodniczych.

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, turniej wygrali licealiści z Mrągowa. Na drugim miejscu uplasowali się licealiści z Działdowa, a za nimi znaleźli się kolejno reprezentanci VIII i III LO w Olsztynie.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
XXIV Wojewódzki Turniej Astronomiczny w Olsztynie

»

04-04-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl