Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email waclawbr | 2016-04-06 16:12 | Rozmiar tekstu: A A A

Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna świętowała 70-lecie działalności

Olsztyn24
Gratulacje z okazji jubileuszu przekazuje marszałek Gustaw Marek Brzezin | Więcej zdjęć »
Szóstego stycznia 1946 roku w ewidencji obecnej Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie zapisano pierwsze książki. Ta data jest umownie przyjmowana jako początek istnienia biblioteki. By uczcić 70-lecie placówki, bibliotekarze zorganizowali dzisiaj (6.04) w swojej siedzibie przy ul. Natalii Żarskiej 2 konferencję pod hasłem „70 lat na rzecz edukacji”. Rozmawiano o przeszłości i przyszłości biblioteki, ale nie zabrakło też jubileuszowych gratulacji i życzeń.

- Myślę, że największym sukcesem Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie, która powstała po to, by służyć nauczycielom, jest to, że biblioteka nigdy nie zrzekła się służebnej funkcji wobec nauczycieli, mimo że czytelnictwo wśród nauczycieli na przestrzeni lat się zmieniało - powiedziała nam Sylwia Czacharowska, dyrektor biblioteki. - Zaczynaliśmy w latach 40. od 30% zatrudnionych nauczycieli, potem czytelnikami tej biblioteki było 70% nauczycieli, w tej chwili jest to około 20%. Ale biblioteka zawsze podążała i podąża za nauczycielem i za szkołą. Kiedy była potrzebna książka, to tę książkę dostarczaliśmy, jeżeli były potrzebne różnego rodzaju szkolenia dla nauczycieli, to takie szkolenia były organizowane. Jak zaczęła się reforma w nowej Polsce, biblioteka była miejscem, gdzie znalazły swoje stałe miejsce wszystkie książki szkolne. Biblioteka organizowała wiele wystaw związanych z książką szkolną i dalej towarzyszyła nauczycielom, którzy musieli bardzo sprawnie przystosować się do trochę innej szkoły.

Potem biblioteka weszła w technologie informacyjno-komputerowe dla szkół. Od początku lat 2000. bardzo intensywnie wspomaga szkoły i nauczycieli przez realizację różnego rodzaju zajęć dla dzieci. Średnio w roku biblioteka organizuje 200-300 zajęć dla różnych typów szkół. Oprócz pracy z dziećmi, dużą część aktywności biblioteki stanowią zajęcia wspomagające nauczycieli w edukacji poprzez różnego rodzaju szkolenia, konferencje, warsztaty.
R E K L A M A
banner
- W tej chwili działalność biblioteki opiera się na trzech zasadniczych filarach - powiedziała dyrektor Czacharowska. - Pierwszy filar to tradycyjne działania biblioteczne, czyli udostępnianie książek, zbiorów i informacji. Drugi to działalność edukacyjna na rzecz uczniów, a trzeci to pomaganie nauczycielom w codziennej pracy edukacyjnej.

Z oferty Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej może korzystać każdy, ale nie wszystkie oczekiwania czytelników biblioteka może zaspokoić.

- Książek z kręgu tzw. kultury popularnej czytelnicy u nas raczej nie znajdą - wyjaśniła Sylwia Czacharowska. - Natomiast dysponujemy literaturą wartościową i pracami naukowymi - tym wszystkim, co nauczycielowi jest potrzebne na co dzień.

W jubileuszowej uroczystości wziął udział marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Towarzyszył mu dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Zdzisław Fadrowski. Nie zabrakło również reprezentantów regionalnych i olsztyńskich instytucji kultury: Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu, Biblioteki Seminarium Duchownego Hosianum. Obecni byli także przedstawiciele szkół, uczelni i stowarzyszeń współpracujących z Warmińsko-Mazurską Biblioteką Pedagogiczną. Nie zabrakło także olsztyńskich artystów, których prace wystawiane są w prowadzonej przez bibliotekę Galerii Bakałarz.

W programie jubileuszowej konferencji, oprócz gratulacji i życzeń dla jubilatki, znalazł się wykład dra Henryka Łazarskiego, kierownika biblioteki w Uczelni Łazarskiego zatytułowany „Biblioteka przyszłości: usługa czy miejsce?”. Głos zabrali również inni uczestnicy konferencji, którzy starali się odpowiedzieć na pytanie, co im dała biblioteka pedagogiczna i czego od tej biblioteki oczekują w przyszłości.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [1]
~Marek T / 2016-04-06 18:20
Gratulacje!
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Jubileusz 70-lecia Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie

»

06-04-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.