Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-03-07 14:55 | Rozmiar tekstu: A A A

PSL przeciwko ustawie o ziemi i za likwidacją wieku emerytalnego

Olsztyn24
Urszula Pasławska i Stanisław Żelichowski | Więcej zdjęć »
Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Urszula Pasławska i szef ludowców na Warmii i Mazurach Stanisław Żelichowski zaprosili dziś (7.03) dziennikarzy na konferencję prasową, by podzielić się swoimi opiniami i ocenami w najważniejszych obecnie, ich zdaniem, sprawach publicznych. Te sprawy to rządowy projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i wiek emerytalny.

- Chcemy mieszkańcom Warmii i Mazur uświadomić zagrożenia jakie wynikają z prowadzonej przez obecny rząd polityki rolnej, a w szczególności z przyjętego przez rząd projektu tzw. ustawy o ziemi, która tak naprawdę dotyczy obrotu polską ziemią - powiedziała Urszula Pasławska. - Przepisy, które proponuje PiS, bardzo głęboko wchodzą w prawo własności rolników, w prawo dziedziczenia, jak również w prawa publiczne, bowiem osoba, która jest płatnikiem ZUS, w myśl projektu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, nie będzie rolnikiem.

- Nie ma przesady w twierdzeniu, że proponowane przez PiS przepisy są wstępem do nacjonalizacji gruntów rolnych i zamachem na autonomię polskich rolników - dodał Stanisław Żelichowski. - Przykładowo, rolnik nie będzie mógł przekazać ziemi dzieciom, jeżeli te wyprowadziły się do innej, nawet sąsiedniej wsi. Grunty będzie mógł sprzedać tylko mieszkańcom swojej wsi. Jeżeli nie będzie chętnych, jego ziemię, według projektu PiS, automatycznie przejmie państwo, czyli Agencja Nieruchomości Rolnych. Dzieci rolnika będą mogły liczyć co najwyżej na odszkodowanie, ale liczone po niższej niż rynkowa cenie. Rolnicy nie będą też mogli kupić państwowej ziemi, co najwyżej wziąć ją w dzierżawę. Nie będzie też odszkodowań za wywłaszczenie. Rodzimi rolnicy w żaden spoób nie będa już w stanie konkurować z właścicielami dużych gospodarstw w Europie. Staniemy się prawdziwym rolniczym skansenem w UE.
R E K L A M A
banner
Politycy PSL liczą, że nagłośnienie proponowanych przez PiS rozwiązań w sprawie obrotu ziemią i ich konsekwencji wywoła społeczny sprzeciw przeciwko tym zmianom.

Drugi temat, którym Urszula Pasławska i Stanisław Żelichowski chcieli w sposób szczególny zainteresować dziennikarzy, to PSL-owski projekt tzw. ustawy o dobrej emeryturze, który mógłby rozwiązać problem obiecanego przez PiS obniżenia wieku emerytalnego.

- Projekt tej ustawy zgłosiliśmy jako pierwsi, jeszcze w ubiegłym roku - powiedziała poseł Pasławska. - Wtedy nasz projekt został wrzucony przez PiS do niszczarki. Dlatego też zdecydowaliśmy się na ponowane złożenie tego projektu, ale jako obywatelskiego projektu ustawy. W całej Polsce rozpoczęliśmy już zbieranie podpisów pod tym projektem.

Jak wyjaśnili politycy PSL, proponowany przez nich projekt ustawy w praktyce likwiduje wiek emerytalny. Na emerturę mógaby przejść każda osoba po przepracowaniu 40 lat.

- Prosimy wszystkich o poparcie naszej inicjatywy i złożenia podpisu pod obywatelskim projektem ustawy „Dobra emerytura” - apelowała Urszula Pasławska. - Podpisy będą zbierane m.in. na olsztyńskiej starówce, ale wzory list są m.in. w Internecie na stronach PSL. Można je stamtąd pobrać, podpisać i listę dostarczyć do biur PSL.

Podczas konferencji omawiano również inne tematy, m.in. 100 dni rządu Beaty Szydło, problemy z Trybunałem Konstytucyjnym i wyniki wyborów senatora na Podlasiu. Więcej o konferencji na zapisie wideo z wydarzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [6]
~Anna / 2016-03-09 18:13
Popieram działania PiS, mam nadzieję, że w kolejnych wyborach PSL nie wejdzie do parlamentu a i w samorządach nie będzie już ich mniej.
~Jadwiga_M / 2016-03-09 12:22
Dobrodzieje chcą zlikwidować wiek emerytalny, a gdy PO forsowała niekorzystna ustawę emerytalną to jak jeden mąż, łapki podnieśli do góry głosując za jej przyjęciem.
~Mati_S / 2016-03-09 11:12
Minister Rolnictwa zajął się odwoływaniem dyrektorów stadnin a niektórzy forsują ustawę szkodliwą dla rolników i próbę nacjonalizacji polskiej ziemi. Jestem przeciwny takim działaniom.
~ela / 2016-03-08 12:13
a kiedy rolnicy zaplaca tak jak reszta Polakow skladke na emeryture i ubezpieczenie zdrowotne a nie jak teraz ulamek tej kwoty
~bera / 2016-03-08 08:07
Dajcie spokój.... jak chorągiewki na wietrze. Czy to przypadkim nie psl głosował w sejmie poprzedniej kadencji za podwyższeniem wieku emerytalnego?
~Ufff / 2016-03-08 07:58
Dobrze, że PSL nie głosowało za podniesieniem wieku emerytalnego w poprzedniej kadencji sejmu. Teraz mają moralne prawo do inicjatywy. Podobnie z ziemią.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja Prasowa PSL w Olsztynie [7.03.2016]

07-03-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl