Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Krzysztof Kozłowski | 2016-04-24 15:23 | Rozmiar tekstu: A A A
Ogólnopolski Turniej Młodzików w szabli

Krzysztof Rychta na podium, Aniela Kozłowska niespodzianką turnieju szablistów

Olsztyn24
Krzysztof Rychta i Aniela Kozłowska (fot. Hajduczek Olsztyn - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W sobotę (23.04) w Poznaniu odbył się Ogólnopolski Turniej Młodzików w szabli, który brany jest pod uwagę w klasyfikacji Polskiego Związku Szermierczego. Na zawody przyjechali najlepsi młodzi szabliści z Polski – w sumie 119. zawodników z 10. klubów – w tym 12. zawodników i zawodniczek z UKS Hajduczek Olsztyn.

Rywalizację rozpoczęli chłopcy: Piotr Kozłowski, Filip Kusak, Oskar Kusak, Paweł Pazerski, Krzysztof Rychta i Kacper Staniszewski. Po walkach grupowych do fazy pucharowej turnieju zakwalifikowali się: Piotr Kozłowski, Filip Kusak, Oskar Kusak i Krzysztof Rychta. Piotr Kozłowska przegrał pierwszą walkę pucharową, ulegając Mateuszowi Stasiakowi z KKSZ Konin 11:12. Oskar Kusak w pierwszej fazie pucharów pokonał 12:9 Jana Rzepniewskiego z MUKS „Victor”. W walce o najlepszą szesnastkę turnieju uległ 9:12 Aleksandrowi Komendzie z PTS Jagiellończyk Białystok. Filip Kusak również nie wygrał walki tej fazy pucharów, ulegając Gabrielowi Jarkowi z KKSZ Konin 11:12.

Najlepiej w turnieju wypadł Krzysztof Rychta. Po rundzie grupowej zajmował 6 miejsce, dzięki czemu nie musiał walczyć w pierwszej fazie pucharowej. W walce o najlepszą 32. zawodów pokonał 12:6 Stanisława Winiewskiego z AZS AWF Warszawa. W kolejnej fazie pucharów pokonał 12:6 Kacpra Nowaka z UKS Szabla Brzoza, zaś w walce o najlepszą czwórkę turnieju Bartosza Ruszczyka z Dragona Łódź. W walce o finał uległ Rafałowi Gałeckiemu z AZS AWF Warszawa 6:12, zajmując ostatecznie bardzo dobre III miejsce.
R E K L A M A
banner
– Cieszy mnie, że ciężka praca na treningach przyniosła efekty. Jest to kolejny dowód na to, że w sporcie trzeba wiele cierpliwości, pokory i wytrwałości. Krzysztof przez ostatni rok zrobił ogromny postęp. Ostatni taki sukces u chłopców w zawodach najwyższej rangi w Polsce mieliśmy w 2013 r., kiedy brązowy medal zdobył Cezary Białecki, nasz wychowanek a obecnie członek kadry narodowej Polski juniorów – mówi Adam Sobczyk, trener UKS Hajduczek.

– To dla mnie ogromny sukces i satysfakcja. Jak się czuję? Ogromna radość, poczucie szczęścia. Ale wiem, że przede mną czerwcowe mistrzostwa Polski. Muszę dalej ciężko trenować – podkreśla Krzysztof Rychta.

W sumie podczas turnieju 50. zawodników z 10. klubów stoczyło 304 pojedynki, zadając 2134 punktowane trafienia.

Po chłopcach swoją  rywalizację rozpoczęły dziewczęta, wśród nich zawodniczki Hajduczka: Pola Domżalska, Nina Kondrusik, Aniela Kozłowska, Katarzyna Malgrem, Amelia Matczuk i Maria Ozygała. Po walkach w grupach do fazy pucharowej turnieju zakwalifikowały się: Pola Domżalska, Nina Kondrusik, Aniela Kozłowska i Katarzyna Malgrem. Nina przegrała pierwszą walkę pucharową 3:12 z Justyną Nowik z UKS 13 Białystok. Pola Domżalska pokonała Kaję Skowrońską z AZS AWF Warszawa 12:9, jednak w walce o najlepszą 16 turnieju musiała uznać wyższość Jagody Witały z UKS Szabla Brzoza. Podobnie Klaudia Malgrem – w pierwszej walce pucharowej pokonała Natalię Andrzejak z O.Ś. AZS Poznań 12:3, jednak przegrała następny pojedynek 9:12 z Weroniką Bieniasz z UKS 13 Białystok.

Ogromną niespodziankę sprawiła najmłodsza zawodniczka Hajduczka, Aniela Kozłowska (urodzona w 2005 r., a kategoria wiekowa młodzik obejmuje zawodników z roczników 2002-2004). W pierwszej walce pucharowej pokonała 12:9 Nelę Jeziorską z AZS AWF Warszawa. W drugiej 12:10 Anastazję Figułę z AZS AWF Poznań. W walce o najlepszą ósemkę turnieju spotkała się z Weroniką Maliszewską UKS 13 Białystok – zwyciężczynią poprzedniego turnieju młodzików, sklasyfikowaną w rankingu Polskiego Związku Szermierczego jako 2. zawodniczka w Polsce.

– Przed walką pomyślałam, że przecież i tak osiągnęłam już sukces i nie ma większego znaczenia, z kim mam walczyć. Po prostu muszę wyjść na planszę i zrobić to, czego uczy mnie trener. I zrobiłam to – opowiada Aniela Kozłowska.

Okazało się, że z sukcesem. Aniela pokonała Weronikę Maliszewską 12:11, awansując do grona najlepszych zawodników turnieju.

– Był stan 11:11. Co robić? Jaką akcję, bo przecież walczę z najlepszą szablistką w Polsce, do tego o wiele wyższą Przecież mogę schować się jej pod ramię – śmieje się Aniela. – I pomyślałam, że zaryzykuję, pójdę z szybkim natarciem robiąc jednocześnie lekki unik. Akcja i jedna lampa! Miałam łzy szczęścia w oczach po ostatniej akcji. Wygrałam – cieszy się.

W walce o strefę medalową musiała uznać wyższość Wiktorii Ziębacz z TMS Sosnowiec – 7:12.

– Miejsca Anieli i Krzysztofa, oczywiście i innych zawodników też, dowodzą, że w naszym klubie profesjonalnie trenujemy szermierkę, choć przecież nie mamy tak doskonałych warunków jak kluby w Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Koninie czy na Śląsku – mówi Adam Sobczyk.

– Ci zawodnicy są trenowani profesjonalnie. Widać, że są dobrze ułożeni. Jeśli będą tak dalej pracować, jestem przekonany, że osiągną w szermierce sukces. Zresztą, przecież już osiągają – dodaje Piotr Stroka, trener AZS AWF Warszawa.

W sumie podczas turnieju 69. zawodniczek z 10. klubów stoczyło 462. pojedynki, zadając 3127 punktowanych trafień.

Krzysztof Kozłowski

********

Wyniki chłopcy:
» I miejsce – Oskar Peliński – Zagłebiowski Klub Szermierczy
» II miejsce – Rafał Gałecki – AZS AWF Warszawa
» III miejsce – Krzysztof Rychta – UKS Hajduczek Olsztyn
» III miejsce – Tymon Kozanecki – Warszawa
...
» 20 miejsce – Filip Kusak – UKS Hajduczek Olsztyn
» 30 miejsce – Oskar Kusak – UKS Hajduczek Olsztyn
» 33 miejsce – Piotr Kozłowski – UKS Hajduczek Olsztyn
» 47 miejsce – Kacper Staniszewski – UKS Hajduczek Olsztyn
» 50 miejsce – Paweł Pazerski – UKS Hajduczek Olsztyn

Wyniki dziewczęta:
» I miejsce – Emilia Rowińska – AZS AWF Warszawa
» II miejsce – Natalia Gałecka – AZS AWF Warszawa
» III miejsce – Anastasija Ogneva - Łotwa
» III miejsce – Wiktoria Ziębacz – TMS Sosnowiec
***
» 7 miejsce – Aniela Kozłowska – UKS Hajduczek Olsztyn
» 19 miejsce – Klaudia Malgrem – UKS Hajduczek Olsztyn
» 30 miejsce – Pola Domżalska – UKS Hajduczek Olsztyn
» 38 miejsce – Nina Kondrusik – UKS Hajduczek Olsztyn
» 58 miejsce – Amelia Marczuk – UKS Hajduczek Olsztyn
» 68 miejsce – Maria Ozygała – UKS Hajduczek Olsztyn

Z D J Ę C I A
Komentarze [3]
~ / 2016-04-25 15:15
a riposta pisze tylko o romanczyk
~ej / 2016-04-25 13:16
Dlaczego nie piszecie o dziewczynach z UKS RIPOSTA? zapraszam na stronę http://www.pzszerm.pl/turnieje/wyniki/6841/#top_static_site pozdrawiam Dorota
~szablaolsztyn / 2016-04-25 11:15
podajecie niekompletne dane. W turnieju brały też udział zawodniczki z klubu UKS RIPOSTA OLSZTYN. 14 miejsce zajęła TRAGER Dominika , 41 miejsce Anita Zaręba i 50 Paulina Wiadrowska.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.