Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email d. | 2016-04-28 10:53 | Rozmiar tekstu: A A A

WBP zaprasza na wernisaż wystawy fotografii „Litwa 1988-1993” Romualdasa Požerskisa

Olsztyn24
Stary Ratusz w Olsztynie
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza jutro (29.04), o godzinie 17.00, do Galerii Stary Ratusz WBP na wernisaż wystawy fotografii pt.: „Litwa 1988-1993” Romualdasa Požerskisa. Współorganizatorem wydarzenia jest Biuro Konsula Republiki Litewskiej w Olsztynie.

Organizatorzy zapraszają na fotograficzną podróż na Litwę przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Poprzez obiektyw aparatu Romualdas Požerskis opowiada o wydarzeniach tamtych czasów, o przemianach, walce o wolność i tożsamość.

Dalia Grybauskaitė, prezydent Litwy:

Litwa – niewygasłe pragnienie tysięcy osób, aby żyć w wolności. Pragnienie potężniejsze niż syberyjskie mrozy, zdrada „ibeków”, łagry polityczne. Udało się to uchwycić w albumie Romualdasa Požerskisa „Litwa 1988-1993“.
R E K L A M A
banner
Vytautas Landsbergis, przewodniczący Sejmu Restytucyjnego Litwy:

Żadne zdjęcie nie może objąć miliona osób, którzy utworzyli Bałtycki łańcuch. Zdjęcia przywołują przedstawicieli, a ich twarze mówią za wszystkich. Powraca Honor Ojczyzny, która znowu będzie państwem niepodległym!

Valdas Adamkus, były prezydent Litwy:

Fotografie z 13 stycznia oraz innych styczniowych dni oceniałbym jako wyraźny dowód tego, jak w obliczu prawdziwego niebezpieczeństwa, agresji i zagrożenia życia ludzie wykazali niezwykłą odwagę i determinację, aby żyć w wolności.

Romualdas Požerskis urodził się w 1951 roku w Wilnie. Od dzieciństwa mieszka w Kownie, tam w 1975 roku ukończył studia politechniczne, po czym rozpoczął pracę w Stowarzyszeniu Litewskich Artystów Fotografów. Od 1980 roku jest niezależnym fotografem, współpracuje z litewskimi i zagranicznymi wydawnictwami prasowymi. Od 1993 r. wykłada historię i estetykę fotografii na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie. Od 1976 roku Požerskis jest członkiem Związku Litewskich Artystów Fotografów. W 1989 roku przyznano mu tytuł Zasłużonego dla Kultury Litewskiej, a w 1990 roku został laureatem Litewskiej Nagrody Narodowej, najwyższego na Litwie odznaczenia za osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 1994 roku mianowano go Artystą FIAP (Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej w Szwajcarii). W 2005 roku został odznaczony Krzyżem Rycerskim za „Zasługi dla Litwy”, w 2006 roku Prezydent Lech Kaczyński odznaczył artystę „Złotym Krzyżem Zasługi”. Od 2011 roku jest profesorem Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie.

Wystawa potrwa do 12 maja bieżącego roku.

Zapraszamy!

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.