Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D. | 2016-05-02 16:31 | Rozmiar tekstu: A A A

Wojewoda podsumował pierwszy miesiąc realizacji programu Rodzina 500+

Olsztyn24
Głos zabiera Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski | Więcej zdjęć »
W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się dzisiaj (2.05) spotkanie podsumowujące pierwszy miesiąc realizacji w województwie warmińsko-mazurskim programu rządowego Rodzina 500+. W spotkaniu udział wzięli wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, pełnomocnik wojewody do spraw wdrażania programu Rodzina 500+ Joanna Jabłonka-Kastrau i dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego Marcin Jastrzębski.

Wsród danych przekazanych przez organizatorów spotkania znalazły się następujące informacje:

Od 1 kwietnia 2016 r. realizowana jest Regionalna Kampania Informacyjno-Edukacyjna BUS 500+ skierowana do mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. W okresie od 1 do 29 kwietnia 2016 r. pełnomocnik wojewody do spraw wdrażania programu Rodzina 500+ oraz pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odwiedzili 59 gmin oraz 153 wsie województwa.
R E K L A M A
banner
W trakcie podróży BUS 500+ zatrzymywał się w miejscach, w których odnotowano największą liczbę mieszkańców (między innymi były to wiejskie/małe sklepy, główne ulice przebiegające przez miejscowości). W trakcie przejazdu i postojów BUS-a 500+ przez wioski przekazywano ulotki, zwracano się do napotkanych mieszkańców z pytaniami, czy nie potrzebują informacji i wyjaśnień na temat  wdrażanego programu. Na zadane pytania (było ich niewiele) udzielano odpowiedzi. Informowano o programie, sposobie i terminie składania wniosków, o maksymalnym terminie, jaki ustawodawca zagwarantował realizatorom zadań – przewidzianym do wydania decyzji o przyznaniu uprawnień i do wypłaty świadczeń, o możliwości składania wniosków.  

Podczas wyjazdów spotykano się również z władzami lokalnymi oraz pracownikami ośrodków pomocy społecznej i urzędów gmin, które bezpośrednio zajmują się realizacją zadania. Prowadzono rozmowy na temat realizacji programu, ewentualnych problemów, odpowiadając jednocześnie na pytania i wątpliwości.

Na podstawie miesięcznej realizacji akcji informacyjno-edukacyjnej BUS 500+ stwierdzono, że samorządy oraz pracownicy realizujący zadanie są dobrze przygotowani do realizacji programu; wdrożenie programu odbyło się płynnie, bez większych problemów; pojawiające się problemy monitorowano i korygowano na bieżąco, np.:
» w przypadku wniosków elektronicznych wprowadzenie mechanizmu uniemożliwiającego przejście do kolejnego etapu i wysłanie wniosku bez wypełnienia wszystkich pozycji,
» wprowadzenie mechanizmu zabezpieczającego przed egzekucją komorniczą świadczeń 500+ przekazywanych na konta bankowe,
» podejmowanie działań zabezpieczających przez obniżaniem alimentów,
» bieżące umieszczanie na stronach ministerstwa wszystkich niezbędnych informacji i instrukcji postępowania w zakresie programu.

Do spostrzerzeń należy dodać też, że większość wniosków (w szczególności w mniejszych gminach) została już złożona, decyzje administracyjne wydawane i doręczane są sukcesywnie, dokonano już wypłaty części świadczeń wychowawczych; w dalszym ciągu – sukcesywnie - składane są wnioski na świadczenia wychowawcze, ale nie tworzą się żadne kolejki; mieszkańcy gmin są poinformowani o świadczeniach wychowawczych i o procedurach związanych ze składaniem wniosków na świadczenia wychowawcze (dokonano tego poprzez wcześniejsze spotkania z mieszkańcami, ogłoszenia, informacje przekazywane mieszkańcom oraz  umieszczane na tablicach ogłoszeń i na stronach internetowych).  

Nie jest jednak do końca tak kolorowo i w ramach dodychczasowej pracy nad realizacją przedsięwzięcia Ośrodki Pomocy Społecznej wskazały kilka problemów, które należałby rozwiązać. Są to długi czas sprawdzania danych niezbędnych do przeprowadzenia postępowania administracyjnego i do wydania decyzji administracyjnych ustalających prawo do świadczeń wychowawczych (Urząd Skarbowy, ZUS, PESEL); zawieszanie się systemu informatycznego; niedostosowanie systemu Sygnity do systemu Windows 10 (w MOPS w Iławie nowo zakupione komputery z systemem Windows 10 trzeba było zamienić na stare).

Statystyki:

W okresie do 28 kwietnia w gminach złożono blisko 85 000 wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (ok. 65-70 % szacowanych). Około 20 % wniosków złożono drogą elektroniczną.

Na dzień 29 kwietnia br. 113 tj. 97% gmin w województwie warmińsko-mazurskim wydało decyzje o przyznaniu prawa do świadczenia wychowawczego. Ogółem zostało wydanych ponad 18 000 decyzji, z czego najwięcej w Ostródzie  – 1 103, Olsztynie - 598, mieście i gminie Barczewo – 544, Ełku – 575 i Elblągu – 364. Trzy gminy (Markusy, Piecki, Wieliczki) planują wydać decyzje na początku maja.

45 samorządów województwa warmińsko-mazurskiego na dzień 22 kwietnia 2016 r. wypłaciło 12 235  świadczeń wychowawczych na kwotę 6 105 908 zł. Najwięcej miasto Ostróda – 1 676, miasto Barczewo – 914, miasto i gmina Pieniężno – 592 świadczeń, miasto Braniewo – 551 świadczeń, miasto i gmina Biskupiec – 432, miasto Olsztyn - 318, Elbląg - 383). Według informacji zebranych na koniec koniec kwietnia jedynie kilka gmin nie wypłaciło jeszcze świadczeń.

Do końca kwietnia przekazano samorządom 65 160 710 zł, w tym:
- na wdrożenie – 2 806 457 zł
- na wypłatę świadczeń – 62 354 253 zł.

Organizatorzy spotkania podsumowali również podjętą 1 marca br. w urzędzie działalność infolinii, w ramach której osobom zainteresowanym i pracownikom samorządów gminnych udzielane są podstawowe informacje dotyczące programu (tel. 55 237 45 94).
Przez 2 miesiące odnotowano 1 774 telefony (marzec – 925, kwiecień – 849). Większość z nich pochodziła od osób fizycznych.

Najczęściej zadawane pytania dotyczyły:
» ustalania dochodu rodziny,
» dokumentów, jakie należy złożyć, aby otrzymać świadczenie;
» kryterium dochodowego w sytuacji ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko (800 zł bądź 1200 zł, gdy w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko);
» od kiedy i gdzie można składać wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego;
» jak ustalić skład rodziny.

Więcej informacji dostępnych jest na zapisie wideo dzisiejszego spotkania. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~Joanna / 2016-06-05 21:16
Minął już 3 miesiąc a pieniędzy nie widzę:(
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Podsumowanie pierwszego miesiąca realizacji programu Rodzina 500+

»

02-05-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl