Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MBM | 2016-05-31 10:33 | Rozmiar tekstu: A A A

Szlifowanie muzycznych diamentów

Olsztyn24
Rozstrzygnięcie IV edycji konkursu „Mali dziś, wielcy jutro” | Więcej zdjęć »
Marcelina Rucińska, Zofia Hiszpańska, Kinga Olejko, Zuzanna Zielińska, Emilia Wachowska, Natasza Gawryś to młode i utalentowane uczennice Powiatowej Szkoły Muzycznej I st. w Dywitach, które zajęły czołowe miejsca w IV edycji konkursu „Mali dziś, wielcy jutro”.

Przesłuchania odbyły się 28 maja w Operze i Filharmonii Podlaskiej. O laur zwycięzcy walczyło 34 młodych skrzypków, gitarzystów i flecistów z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Warto było się starać, bowiem nagrodą główną były instrumenty lutnicze.

Każdy z uczniów miał do wykonania dwa utwory – jeden dowolnie wybrany przez uczestnika, drugi określony przez organizatora, czyli Fundację Edu Pro Arte powstałą z inicjatywy Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Prezentacjom przysłuchiwała się komisja w składzie: koncertmistrz Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku prof. Stanisław Kuk, pierwsza flecistka Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku Kinga Pancerz i nauczyciel gitary w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku Marcin Skutnicki.
R E K L A M A
banner
W kategorii dzieci młodszych w klasie skrzypiec pierwsze trzy miejsca przypadły w udziale uczennicom PSM w Dywitach: I – Marcelinie Rucińskiej, II – Zofii Hiszpańskiej, III – Kindze Olejko. W grupie starszej I miejsce zajęła Zuzanna Zielińska, a II – Emilia Wachowska. W tej samej grupie, tyle że w klasie gitary II miejsce wywalczyła Natasza Gawryś. To nie jedyne laury na muzycznym koncie uczennic szkoły w Dywitach. Najwięcej nagród, bo nawet kilkanaście, zdobyły Marcelina Rucińska i Zofia Hiszpańska. Spośród tych najważniejszych należy wymienić I i IV miejsce w konkursie „Talenty Europy” na Słowacji.

Za sukcesem dzieci stoi wybitny nauczyciel gry na skrzypcach Dorota Obijalska. Jak sama mówi, praca z dziewczętami to ogromna przyjemność.

Myślę, że w tym przypadku zbliżamy się do słowa „genialne dzieci”. Obie dziewczynki pracują od wielu lat, grają zarówno solo, jak i w duecie. Pracuje się z nimi cudownie, bo czasem wystarczy raz coś zagrać, a one od razu chwytają, o co chodzi i to powtarzają. Dużą rolę w procesie nauczania odgrywa metoda Suzuki, zgodnie z którą dzieci już na bardzo wczesnym etapie naśladują nauczyciela. Ważne też jest słuchanie muzyki, w trakcie którego piękny dźwięk jakby wgrywa się na wewnętrzny magnetofon dziecka, które potem, mając wyobrażenie tego, co chce usłyszeć, poszukuje odpowiedniego brzmienia – mówi pedagog. Podkreśla też rolę rodziców, którzy towarzyszą dzieciom na każdym kroku, uczestniczą w lekcjach, by potem pomóc młodym artystom pracować w domu.

Z pewnością sukces wymaga poświęceń i wysiłku z wielu stron. O tym, że mimo to warto go podjąć, świadczą osiągnięcia uczniów Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach. Są jak małe diamenty, które warto szlifować na prawdziwe brylanty.

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [1]
~Zenek / 2016-06-01 14:08
Dlaczego nigdy nie ma zdjęć rodziców? Taka impreza i tylko 5 zdjęc...
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl