Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
MBM | 2016-06-16 14:04 | Rozmiar tekstu: A A A

Quo vadis powiecie?

Olsztyn24
Małgorzata Chyziak, Starosta Olsztyński
Starostwo Powiatowe w Olsztynie przystąpiło do opracowania Strategii Rozwoju. Będzie to pierwszy taki dokument dla Powiatu Olsztyńskiego. Samorząd chce go przygotować we współpracy z mieszkańcami, samorządami gmin i organizacjami pozarządowymi.

Zgodnie z definicją, strategia rozwoju jest podstawowym narzędziem prowadzonej przez samorząd polityki rozwoju. To dokument wyznaczający kierunki i sposoby osiągania celu. W powiecie olsztyńskim część gmin taką koncepcję już opracowała, inne nad nią pracują. Po raz pierwszy długoletnią strategię rozwoju opracowuje też Powiat Olsztyński.

- Wyszliśmy z założenia, że jasne określenie dokąd ma zmierzać powiat olsztyński i w jaki sposób, jest niezbędne. Strategia Rozwoju będzie kierunkowała nasze myślenie w perspektywie kilku lat, a nie tylko na realizację zadań bieżących. Opracowanie zostanie podzielonena dwie części. Pierwsza z nich to diagnoza stanu aktualnego. Chcemy przedstawić sytuację społeczno-gospodarczą w powiecie i porównać ją do innych, podobnych powiatów. Diagnoza będzie punktem wyjścia do sformułowania wizji rozwoju powiatu na lata 2016-2025. Chcemy wyznaczyć kierunki inwestycyjne m.in. w zakresie infrastruktury drogowej i technicznej, służby zdrowia, edukacji, turystyki oraz przedsiębiorczości – tłumaczy starosta olsztyński Małgorzata Chyziak.
R E K L A M A
banner
Z dokumentu mają skorzystać w szczególności mieszkańcy i przedsiębiorcy. Wyznaczenie kierunków rozwoju powiatu może pomóc np. w planowaniu przyszłości firmy. Jednym z istotnych założeń tworzenia strategii ma być współpraca ze społeczeństwem lokalnym.

– Ten dokument ma służyć ludziom. Nie chodzi o napisaniebroszury i postawienie jej na półkę. To ma być rzetelne opracowanie wizji w oparciu o głos mieszkańców, którzy wiedzą, czego potrzebują, czego im brak i jak widzą przyszłość miejsca, w którym żyją i pracują – przekonuje starosta.

Na początek olsztyńskie starostwo opublikowało ankietę elektroniczną.

– To krótkie zestawienie pytań dotyczących jakości usług publicznych realizowanych na terenie powiatu, dostrzeganych problemów oraz oczekiwań wobec działań władz lokalnych. Ankieta jest anonimowa, można ją znaleźć na stronie www.powiat-olsztynski.pl w zakładce Strategia Rozwoju Powiatu Olsztyńskiego. Formularz jest aktywny do 20 czerwca – mówi koordynator prac nad strategią Monika Kur-Rydzewska.

Wyniki ankiety zostaną przedstawione podczas warsztatów tematycznych, na które zaproszeni są wszyscy mieszkańcy powiatu, a także przedstawiciele m.in. instytucji, firm, służb mundurowych, oświaty i organizacji pozarządowych.

20 czerwca w godz. 10-13 w sali sesyjnej olsztyńskiego starostwa odbędzie się spotkanie poświęcone infrastrukturze technicznej, w tym zagospodarowania przestrzennego, drogom i transportowi, łączności, gospodarce wodno-ściekowej i odpadami, a także infrastrukturze elektroenergetyczne i gazowej oraz turystyki. 21 czerwca z kolei tematem konsultacji jest gospodarka, czyli potencjał i perspektywy rozwoju podmiotów gospodarczych, rolnictwo, leśnictwo, handel, budownictwo i warunki inwestycyjne. W środę 22 czerwca poruszone zostaną sprawy infrastruktury społecznej, w tym sytuacji demograficznej, zasobów dziedzictwa kulturowego, rynku pracy, pomocy społecznej i opieki zdrowotnej, oświaty i bezpieczeństwa publicznego.

Kolejnym krokiem w tworzeniu Strategii Rozwoju Powiatu Olsztyńskiego na lata 2016-2025 będzie spotkanie z wójtami i burmistrzami z terenu powiatu. Dokument ma być gotowy jesienią bieżącego roku.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl