Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2016-06-21 15:08 | Rozmiar tekstu: A A A

Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” pośmiertnie przyznano Stefanowi i Oldze Gumieniak

Olsztyn24
Rodzina bohaterów odbiera medal i dyplom od ambasador Izraela | Więcej zdjęć »
W Starej Kotłowni Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie obyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa „Stosunki polsko-niemieckie w ćwierćwiecze później” zorganizowana przez UWM we współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce.

Jednym z punktów konferencji była dzisiejsza (21.06) ceremonia pośmiertnego wręczenia medalu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” Stefanowi i Oldze Gumieniak, którzy podczas II wojny światowej ukrywali Żyda Zvi Kramera (byłego pracodawcę pana Stefana) - zbiegłego z getta w Siemiatyczach, narażając się na utratę życia. Z rąk Ambasador Izraela w Polsce Anny Azari medal oraz pamiątkowy dyplom odebrała w imieniu córki odznaczonych Niny Błaszczuk ich wnuczka Barbara Terpiłowska wraz ze swym rodzeństwem i prawnuczką bohaterów.

Tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” to najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane osobom nie będącym Żydami. Medal przyznawany jest przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie za zasługi tym, którzy z narażeniem życia swojego i bliskich ratowali Żydów podczas II wojny światowej.
R E K L A M A
banner
Uznani za „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” otrzymują specjalnie wybity medal z ich nazwiskiem, dyplom uznania oraz przywilej uwiecznienia ich nazwisk na Ścianie Honoru w Ogrodzie Sprawiedliwych w Yad Vashem w Jerozolimie. Obecnie takich osób jest 26 120, w tym ponad 6 620 w Polsce.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Ceremonia wręczenia medalu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”

21-06-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl