Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
EM | 2016-05-06 00:56 | Rozmiar tekstu: A A A

XI LO z Olsztyna uczestniczyło w 25. Marszu Żywych

Olsztyn24
Olsztyńscy licealiści w Oświęcimiu | Więcej zdjęć »
W 1940 roku III Rzesza utworzyła obóz zagłady w Auschwitz, by więzić w nim Polaków. Dwa lata później powstał obóz Auschwitz II-Birkenau, który stał się miejscem masowej zagłady europejskich Żydów. Dziś (5.05) drogę pomiędzy obydwoma obozami pokonało kilka tysięcy ludzi, którzy zjechali tu z całego świata na 25. Marsz Żywych. My, licealiści XI LO w Olsztynie, także uczestniczyliśmy w tym ważnym dlaspołeczności żydowskiej wydarzeniu. Inicjatorem naszego wyjazdu do Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau była Ewa Mieszczyńska, nauczycielka historii i wos-u w XI LO w Olsztynie.

Tegoroczny Marsz odbywał się 80 lat po uchwaleniu tzw. norymberskich ustaw rasowych, które stały się fundamentem antyżydowskiej polityki w III Rzeszy i 70 lat od zakończenia procesu norymberskiego, podczas którego osądzeni zostali nazistowscy przywódcy odpowiedzialni za zbrodnie III Rzeszy.

A oto przebieg tego bogatego w emocje wydarzenia. Uczestnicy przyjeżdżali na teren byłego obozu do godz. 11.30. Następnie mieli czas na zwiedzenie Auschwitz I. My robiliśmy to samodzielnie, wędrowaliśmy z wirtualnym przewodnikiem – skorzystaliśmy z „wirtualnegospaceru” dostępnego na stronach muzeum. Następnie udaliśmy się na miejsce zbiórki - każda grupa miała wyznaczony sektor, w którym oczekiwała na sygnał wzywajacy do przejścia wspólnie „drogą śmierci” z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau w Marszu Żywych.
R E K L A M A
banner
Kulminacją uroczystości był przemarsz z byłego Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau. W trzykilometrową trasę wyruszyliśmy sprzed bramy z historycznym napisem „Arbeit macht frei”. Sygnałem do wyjścia był dźwięk szofaru, rogu baraniego używanego podczas religijnych ceremonii. Przy pomniku ofiar w byłym obozie Birkenau wspominaliśmy ofiary zagłady. Odmówiono kadisz, jedną z najważniejszych modlitw w judaizmie, oraz odśpiewano żałobną modlitwę El male rachamim. Uczestnicy nieśli flagi krajów, z których się wywodzą. Najwięcej było barw Izraela. Wiele było biało-czerwonych chorągwi.

Jakie mamy pierwsze, na szybko zebrane przemyślenia?

- Organizacyjnie były, moim zdaniem, rzeczy do poprawy – zauważyła Natalia. - Ale przeżycia intensywne.
- Marsz Żywych pozwolił mi uświadomić sobie skalę holocaustu - stwierdził Kamil. – Marsz Żywych to głębokie przeżycie, takie, które mnie poruszyło.
- Taką wycieczkę powinien odbyć każdy Europejczyk. Zaskoczyła mnie liczba uczestników z całego świata i emocje tych ludzi, ich intensywność - powiedziała Sandra.
- A na mnie wrażenie zrobił Oświęcim jako miejsce pamięci, który w jednym dniu potrafi zgromadzić tak wiele osób z całego świata, których połączyła wspólna idea, by oddać hołd bestialsko pomordowanym. Tu na marszu nie liczy się jakiej jesteś narodowosci, tylko wspólne przeżycie. Za rok też tu przyjedziemy – dodał Bartek.

EM

Z D J Ę C I A
Komentarze [1]
~ambasador POLIN J.Mieszczyńska / 2016-05-06 20:45
Ważne wydarzenie! Ważny jest udział polskich uczniów w uroczystościach upamiętnienia pomordowanych w czasie II wojny światowej! Brawo XI LO za to, że tego dnia byliście solidarni z ludźmi z całego świata.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl