Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Joanna Mieszczyńska | 2016-06-16 23:13 | Rozmiar tekstu: A A A

Gimnazjum 13 na gali finałowej projektu „Przywróćmy Pamięć” w Warszawie

Olsztyn24
Gimnazjaliści z „Trzynastki” na gali finałowej w Warszawie (fot. G13 - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W poniedziałek (13.06) Małgorzata Kozera wraz z ekipą filmową przybyła do Gimnazjum nr 13, aby nagrać reportaż z realizacji działań podejmowanych w ramach ogólnopolskiego programu „Przywróćmy Pamięć”. Na 56 szkół w Polsce, które dotarły do finału projektu, tylko trzy zostały wytypowane do reportażu, w tym  olsztyńskie gimnazjum. Uczniowie wraz z opiekunem opowiadali o swojej kilkumiesięcznej pracy i dzielili się swoimi wrażeniami towarzyszącymi realizacji projektu.

Gimnazjaliści wykorzystali pobyt fachowców i podpytali, jak nagrywać materiały, jak przeprowadzać wywiady i jak patrzeć na przestrzeń tak, by w przyszłości udoskonalać swoje reportaże. Spotkanie uprzyjemniła Julka z IIIB, robiąc domowe ciasto z truskawkami, czym wszystkich miło zaskoczyła.

Z ekipą filmową olsztynianie ponownie spotkali się w środę (15.06) na gali finałowej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Trzysta osób miało okazję obejrzeć uczniowskie projekty z całej Polski, w tym projekt Gimnazjum nr 13, prezentujący Olsztyn. Uczniowie cieszyli się, że zostali zaproszeni na galę i byli ciekawi, co ich czeka na tej uroczystości.
R E K L A M A
banner
Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania gości, wyróżnienia uczniów, opiekunów i szkół. Podczas gali finałowej podsumowującej tegoroczny projekt „Przywróćmy Pamięć” podziękowano zespołom uczniowskim i następnie szkoły prezentowały swoje projekty. Gimnazjaliści z „Trzynastki” pokazali Olsztyn czasów przedwojennych i współczesny. Ich prezentację przyjechał zobaczyć wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma.

Następnie rozpoczęła się szczególną część gali – ceremonia wręczenia medali „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.Doceniono tych, którzy pomagali i ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Wyróżniono Sabinę Irenę Czerkies oraz Halinę i Jerzego Wesołowskich. Halina Nowina-Konopka (ur. w Tarnowie) – architekt, polityk, poseł na sejm, wspólnie z bratem Mariuszem Wesołowskim odbierała z rąk J. E.Ruth Cohen-Dar, wiceambasador Izraela, medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w imieniu swoich rodziców, którzy w czasie wojny ocalili Augustę Mandel (Goldberg).

Obecna edycja programu „Przywróćmy Pamięć” realizowana była przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w ramach partnerstwa z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.

Joanna  Mieszczyńska
opiekun projektu
Ambasador Muzeum POLIN w Warszawie


Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl