Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2016-06-30 19:36 | Rozmiar tekstu: A A A

Nowowiejski przed ratuszem

Olsztyn24
Tak wygląda rzeźba stworzona przez uczniów Liceum Plastycznego | Więcej zdjęć »
Choć pochodził z Barczewa, był niezwykle istotną postacią Olsztyna. W oryginalny sposób upamiętniony został Feliks Nowowiejski.

Ma sześć metrów kwadratowych powierzchni, podstawą konstrukcji jest spawany stelaż, a tworzywem... płyty kompaktowe. Na Placu Jana Pawła II stanęła instalacja, której bohaterem jest słynny kompozytor.

- Inicjatywa powstała przy okazji obchodzonego właśnie Roku Nowowiejskiego - mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - To ważna dla naszego miasta postać. Przecież jest twórcą Hymnu Warmińskiego, czyli hejnału Olsztyna.
R E K L A M A
banner
Rzeźbę stworzyła młodzież z Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie, ale ogromny wkład w jej powstanie mają także mieszkańcy stolicy regionu. Płyty kompaktowe użyte do instalacji pochodzą z ubiegłorocznej zbiórki. Część z nich wykorzystana została do przyozdobienia choinki, która zdobyła plac przed ratuszem minionej zimy.

Na płytach namalowana została podobizna Nowowiejskiego oraz pięciolinia. Pod wpływem wiatru instalacja się obraca.

- Celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy o kompozytorze - tłumaczy Gabriela Konarzewska, dyrektor Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków magistratu. - Miasto zauważa takie inicjatywy i chętnie je wspiera. Takie edukacyjne zadania przybierają różne formy - to murale, filmy albo właśnie rzeźby.

Pomysłodawcą stworzenia instalacji było Stowarzyszenie Sztuka i Środowisko. Projekt zrealizowano przy finansowym wsparciu Samorządu Olsztyna.
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl