Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MBM | 2016-01-19 16:01 | Rozmiar tekstu: A A A

Obchody Roku Feliksa Nowowiejskiego w Powiecie Olsztyńskim także rozpoczęte

Olsztyn24
Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Barczewie (fot. archiw. Starostwa Powiatowego w Olsztynie - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Uchwałą Sejmu RP rok 2016 został ogłoszony Rokiem Feliksa Nowowiejskiego. Uroczystości inaugurujące obchody odbyły się w poniedziałek, 18 stycznia w Barczewie. Ani data, ani miejsce nie powinny dziwić, wszak w Wartemborku (dawna nazwa Barczewa) Feliks Nowowiejski się urodził. Z kolei tego dnia obchodziliśmy 70. rocznicę śmierci kompozytora.

Uroczystości rozpoczęły się od nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, w której wzięło udział wielu gości, m.in. powiatowi radni Grażyna Gałęziewska, Krystyna Szter i Tadeusz Plawgo, a także dyrektor Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach Janusz Ciepliński i dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego Piotr Sułkowski. Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym w Olsztynie odczytała list Starosty Olsztyńskiego Małgorzaty Chyziak.

Z dużym przekonaniem o słuszności idei nazwania roku 2016 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego dwukrotnie zwracałam się w tej sprawie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cieszę się, że pomysł znalazł tak wielu entuzjastów. Postać urodzonego w Wartemborku  kompozytora, zasługuje na to bezsprzecznie. Tak samo jak mieszkańcy Powiatu Olsztyńskiego zasługują na to, by miejsce, z którego pochodzą, w którym żyją i pracują, powiązać z twórczością wybitnego kompozytora. Jako spadkobiercy myśli patriotycznej, tak bliskiej Nowowiejskiemu, mamy obowiązek i zaszczyt popularyzować jego twórczość oraz wartości z niej płynące. Życzę nam wszystkim roku obfitego we wzruszenia artystyczne, estetyczne i patriotyczne” - napisała starosta.
R E K L A M A
banner
Podczas uroczystości prelekcję na temat życia i twórczości Feliksa Nowowiejskiego wygłosił dr Krzysztof Szatrawski, z kolei barczewscy radni przyjęli uchwałę o ustanowieniu pieśni „O Warmio moja miła” hymnem Barczewa. Tego dnia nie mogło zabraknąć muzyki. Podniosłym momentem było wspólne wykonanie „Roty” przez wszystkich zgromadzonych. Więcej utworów Nowowiejskiego można było wysłuchać w Salonie Muzycznym, gdzie wystąpił chór Moderato. Po oficjalnej części uroczystości delegacja Powiatu Olsztyńskiego złożyła kwiaty pod pomnikiem słynnego kompozytora przy barczewskim gimnazjum.

Rok Feliksa Nowowiejskiego z całą pewnością będzie obfitował w wydarzenia kulturalne, związane z twórczością autora „Roty”. Tymczasem już wkrótce, bowiem 7 lutego, będziemy świętować 139. rocznicę urodzin kompozytora.
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl