Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MBM | 2016-07-04 11:53 | Rozmiar tekstu: A A A

Gietrzwałd ma swoje muzeum

Olsztyn24
Otwarcie Izby Muzealnej w Gietrzwałdzie | Więcej zdjęć »
Stare przedmioty codziennego użytku, ławki szkolne, buty, a nawet hełm To tylko niektóre z eksponatów, które tworzą wyposażenie nowo otwartej w Gietrzwałdzie Izby Muzealnej „W warnijski chałupsie – W warmińskim domu”. Pomysł na stworzenie muzeum zrodził się z przypadku, a ściślej mówiąc – z powodu kłopotów z nauką.

- Zaczęło się od tego, że pewien mój uczeń miał problem z zaliczeniem historii – opowiada Leszek Orciuch, dyrektor Gimnazjum Gminnego im. ks. W. Zinka w Gietrzwałdzie. - Chłopak, chyba w akcie rozpaczy, przyszedł i spytał, czy jeśli przyniesie stary hełm niemiecki, to podwyższy sobie ocenę? No i przyniósł. A wkrótce po nim inni uczniowie zaczęli znosić do szkoły różne przedmioty, które znaleźli na strychach i w piwnicach. Kiedyś chłopcy natrafili na dziwny kawałek drewna w rowie. Okazało się, że znaleźli koromysło do noszenia wody na ramionach!

Początkowo dyrektor myślał o ekspozycji zbiorów gdzieś w szkole, pomysłem podzielił się z Pawłem Jarząbkiem, dyrektorem GOK-u i Wojciechem Gudaczewskim z Urzędu Gminy w Gietrzwałdzie. A że otrzymali od wójta zielone światło, przygotowali muzeum w budynku u zbiegu ulic Spacerowej i Ostródzkiej, zaraz przy moście na rzece Giłwa.
R E K L A M A
banner
80% eksponatów Izby Muzealnej stanowią znaleziska gietrzwałdzkich gimnazjalistów. Większe rzeczy jak np. meble, czy ławy szkolne, zdobyła pracująca w gimnazjum pedagog. Teraz stare sprzęty mogą też zobaczyć mieszkańcy gminy, powiatu, turyści i pielgrzymi.

– Wkrótce ustalimy godziny otwarcia Izby Muzealnej, jesteśmy też w trakcie opisywania eksponatów w gwarze warmińskiej i po polsku – mówi Wojciech Gudaczewski.

Tymczasem pierwsi zainteresowani pojawili się 2 lipca na uroczystości otwarcia muzeum. Powitali ich absolwenci gimnazjum – Justyna Rodziewicz, Ilona Trzcińska i Dominik Spychała. Młodzi Warmiacy posługując się warmińską gwarą opowiedzieli proces kiszenia kapusty! Następnie, po przecięciu wstęgi, zgromadzeni wchodzili do izby, całując, zgodnie z tradycją, na progu chleb.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl