Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2016-07-25 18:34 | Rozmiar tekstu: A A A

BWA zaprasza na nowe wystawy

Olsztyn24
Praca Henryka Cześnika (fot. BWA - wszystkie) | Więcej zdjęć »
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza w najbliższy czwartek (28.07), o godzinie 18.00, na uroczyste otwarcie wystaw „Życie. Kolekcja sztuki Marii i Marka Pileckich” oraz „ZeWnętrzności” Ewy Skaper.

Wystawa „Życie. Kolekcja sztuki Marii i Marka Pileckich” prezentuje wybrane dzieła z kolekcji Marii i Marka Pileckich, znanych olsztyńskich kolekcjonerów i miłośników sztuki.

Wśród prezentowanych prac znajdą się dzieła artystów cenionych, reprezentujących klasykę polskiej sztuki współczesnej, takich jak Andrzej Wróblewski, Jerzy Panek, Henryk Cześnik, Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki czy Jan Lebenstein. W kolekcji znajdują się też prace twórców związanych z miejscowym środowiskiem artystycznym, takich jak Jan Pruski, Ewa Plichta-Lubieniecka i Joanna Milewicz.
R E K L A M A
banner
Z każdą z prac w kolekcji Pileckich wiąże się historia spotkania nie tylko z twórczością, ale też z osobą artysty bądź kogoś związanego z danym dziełem twórczym. Często jest to też historia wieloletniej przyjaźni. Z takiej perspektywy zaprezentowanie fragmentu kolekcji jest więc nie tylko ciekawym przeglądem sztuki współczesnej, spotkaniem z twórczością klasyków, ale też rodzajem osobistego dziennika twórców kolekcji.

Kuratorka: Małgorzata Bojarska-Waszczuk
Wystawa czynna od 28 lipca do 2 października w sali głównej galerii.
Sponsor wernisażu: Browar Kormoran

„ZeWnętrzności” to pierwsza indywidualna wystawa Ewy Skaper w Olsztynie. Prezentowane będą na niej obrazy z lat 2012-2014, malowane tradycyjnie na płótnie oraz ostatnie, powstające na blachach aluminiowych.

Fascynacja realnością przedmiotu, jego ulotnym pięknem i abstrakcyjnym potencjałem, determinuje obrazy Ewy Skaper. Miniona bezpowrotnie codzienność, inspiracja dawną fotografią, przełożona na język malarski stają się odrębną rzeczywistością, łączącą dosłowność z umownością, gdzie nieprawda staje się prawdą. Zacieranie granic między intuicją a logiką, fikcją a realnością, naiwnością a szyderstwem, to szukanie osobistej niezależności malarskiej.

Artystka celowo stosuje atrybut kiczu - estetyczną symulację. W obrazach na blasze nawiązuje do retablos, ale powagę zastępuje ironią.

Jak mówi Ewa Skaper, blacha daje się źle traktować, wytrzymuje drapanie, niszczenie, wycinanie dziur i perforacji, jest współtworzącą obraz i przede wszystkim - zajmuje mniej miejsca niż blejtramy.

Ewa Skaper urodziła się w Olsztynie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP). Dyplom z malarstwa w pracowni prof. J.Zabłockiego uzyskała w 1980 r. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Zajmuje się malarstwem w tradycyjnych technikach -maluje temperą jajową. Kolekcjonerka przedmiotów o zatartej już użyteczności, które stają się bohaterami jej malarstwa i są uczestnikami tworzonych asamblaży, obiektów „nie-pokoi”.

Laureatka II Nagrody na Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2013”, Nagrody ASP w Gdańsku w Biennale Sztuki Gdańskiej w 2014 r. i w tym roku - I nagrody w 10. Triennale Małych Form Malarskich w Toruniu. W 2012 r. otrzymała Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska.

Wystawa czynna od 28 lipca do 21 sierpnia w sali kameralnej.
Sponsor wernisażu: Browar Kormoran

Zapraszamy!

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl