Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
d./MWiM | 2016-08-07 16:20 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzeum Warmii i Mazur zaprasza na wystawę „Michał Batory – Retrospektywa”

Olsztyn24
Dyrektor Jelińska prezentuje jedną z pocztówek towarzyszącą wystawie | Więcej zdjęć »
Wystawa „Michał Batory – Retrospektywa”, którą możemy obecnie oglądać w Galerii „Zamek” w Reszlu, jest największą dotychczas prezentacją twórczości tego polsko-francuskiego grafika Michała Batoregow Polsce. Artysta (z pochodzenia łodzianin) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki. Od 1987 roku mieszka i tworzy w Paryżu.

Na wystawie w Galerii „Zamek” w Reszlu prezentowanych jest ponad 150 plakatów artysty. Są to plakaty teatralne, kulturalne -  zaprojektowane dla francuskich i polskich teatrów oraz instytucji kulturalnych, a także okładki do książek wydawnictwa Drzewo Babel.

Michał Batory jest jednym z najbardziej cenionych plakacistów na świecie, z ugruntowaną pozycją we Francji. Jego prace prezentowane były w wielu galeriach na całym świecie.
R E K L A M A
banner
W 2011 roku odbyła się indywidualna wystawa artysty w Les Arts Décoratifs w Luwrze. Batory sam ją zaaranżował – do monumentalnych sal Luwru przeniósł swoje atelier, aby zwiedzający mogli poczuć atmosferę jego pracowni, przenieść się w jego świat. Wyeksponowane obok plakatów artefakty – przedmioty często przez grafika wykonywane lub przerabiane, które później stały się głównym motywem plakatów, dodatkowo szkicowniki, albumy rejestrujące przebieg pracy nad projektami – przywodziły na myśl wnętrza kunstkamer popularnych w XVI- i XVII-wiecznej Europie.

Plakacista od końca lat 80. związany jest z Francją. Początkowo pracował dla francuskich agencji graficznych, od 1994 roku stał się niezależnie działającym grafikiem. Jest autorem licznych projektów dla teatrów francuskich, m.in. Théâtre National de Chaillot, Théâtre de la Colline. Współpracuje również z teatrami polskimi, m.in. Teatrem Polskim w Poznaniu, Operą Wrocławską, Operą Nova w Bydgoszczy. Projektuje plakaty muzyczne, kulturalne, społeczne we Francji i w Polsce z okazji cyklicznych imprez, m.in. Saison Musicale, Salon du Dessin czy Letniej Akademii Jazzu w Łodzi.

Michał Batory współpracuje również z wydawnictwem Drzewo Babel, dla którego od 20. lat tworzy oprawę graficzną do książek. Zaprojektowane przez niego okładki stały się znakiem rozpoznawczym wydawnictwa i przyczyniły się do wzrostu popularności grafika w kraju. Słynne już czerwone, mięsiste, sensualne usta na okładce do książki „11 Minut” Paulo Coelho na stałe utkwiły w pamięci czytelników.

Batory od 4. lat jest kuratorem Galerii Plenerowej – wystawy plakatów na płocie Łazienek Królewskich w Warszawie, jest również autorem nowego logo Łazienek.

Artysta, nazywany rzemieślnikiem plakatu, w swojej pracy posługuje się głównie fotografią. Stworzone przez niego dzieła często balansują na pograniczu świata realnego i wyimaginowanego. Batory lubi w swoich pracach ożywiać przedmioty, poddawać je rozmaitym metamorfozom i nadaje im nienaturalne formy. Owe artefakty, które bardzo często uprzednio przerabia, stają się głównym motywem tworzonego plakatu.

Batoremu nie brakuje wyobraźni. Jego twórczość bazuje przede wszystkim na polskiej szkole plakatu i surrealizmie. Liczne inspiracje stanowiły prace Romana Cieślewicza, Henryka Tomaszewskiego, Jana Lenicy, które znał od młodych lat. Nie są mu też obce koncepcje radzieckich konstruktywistów, takich jak Rodczenko, Lissitzky czy Strzemiński, u których zresztą kształcili się jego profesorowie. Kolaż, fotomontaż, związek słowa i formy plastycznej, umiejętne posługiwanie się językiem sugestywnych wizji to główne wyznaczniki stylu i obszarów, w których porusza się grafik.

Batory uważa, że dobry plakat powinien być zaszyfrowany, inaczej staje się nudny i banalny. Najważniejsze zaś: pomysł, skrót i forma definiują jego prace. Obrazy proponowane przez Batorego pozostawiają odbiorcy kilka możliwych sposobów interpretacji i zawsze na długo zapadają w pamięć.

Niezbędnym elementem w jego plakatach jest również dowcip, który połączony z wątkiem intelektualnym i emocjonalnym stanowi integralną całość i tworzy jego niepowtarzalny styl. Można więc śmiało powiedzieć, że Michał Batory w swoich plakatach zaprasza nas do zabawy, zabawy w skojarzenia.

Wystawa czasowa: 30 lipca – 17 października 2016 roku

Kurator wystawy: Diana Stajszczak
Współorganizator wystawy: Wydawnictwo Drzewo Babel


Zapraszamy!

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Elżbieta Jelińska o wystawie „Michał Batory – Retrospektywa”

»

05-08-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl