Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Robert Waraksa | 2016-08-10 17:19 | Rozmiar tekstu: A A A

Ziołowe święto w olsztyneckim skansenie

Olsztyn24
Regionalne Święto Ziół (fot. archiwum MBLPE) | Więcej zdjęć »
Wszechobecny aromat świeżych ziół, degustacje ziołowych naparów i herbat, bajkowe spotkania z ziołami, święcenie wianków oraz kiermasz produktów regionalnych, a na scenie koncerty i występy artystyczne. Tradycyjnie 15 sierpnia zapraszamy na Regionalne Święto Ziół do skansenu w Olsztynku.

Tegoroczne Święto rozpocznie się od godz. 10:00 kiermaszem, na którym nie zabraknie miodów – tradycyjnych i pitnych, ciast i słodyczy, produktów ziołowych oraz przyprawi kulinariów z ich dodatkiem. Swoje wyroby oferować będą również rękodzielnicy w postaci pamiątkowej ceramiki, garncarstwa, rzeźby, obrazów, świec, wyrobów z drewna oraz wikliny.

15 sierpnia w tradycji ludowej nazywany był świętem Matki Boskiej Zielnej. Z tej okazji odprawiona zostanie uroczysta msza święta, podczas której będzie można poświęcić wykonane własnoręcznie wianki i bukiety z przygotowanych wcześniej ziół, kwiatów i zbóż.
R E K L A M A
banner
Podczas imprezy odbędą się warsztaty i pokazy: zioła malowane na szkle, wykonywanie świeczek, stemplowanie tkanin, zioła na ceramice, a także prelekcje Zioła na zdrowie, czyli jak naturalnie wspomóc trawienie, trzustkę i wątrobę oraz Regionalna bioróżnorodność, czyli o ziołach we wianku, kłobuku i smoku wawelskim.Smakosze będą mieli okazję spróbować ziołowych przysmaków, naparów i herbat, a osoby zaciekawione przyszłością poznają swój horoskop ziołowy. W karczmie z Małszewa będzie można obejrzeć filmy o tematyce ziołowej bajki. Na scenie wystąpią zespoły: Mazurskie Kwiaty, Pieśni i Tańca Jedwabno oraz Kurna Chata. Ponadto imprezie towarzyszyć będzie interaktywna ekspozycja Nadleśnictwa Olsztynek Woda w lesie, która prezentuje rolę lasów w ochronie zasobów wodnych i bioróżnorodność ekosystemów.

Impreza, która na stałe wpisała się do kalendarza imprez Warmii i Mazur, organizowana jest od 2010 roku. Święto nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż, promuje zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach oraz propaguje tradycje pszczelarskie. Jest to niezwykle barwne i aromatyczne święto.
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl