Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D. | 2016-08-13 12:30:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Zagrajmy w muzealny skat

Olsztyn24
Talia kart do skata wydana przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie wydało specjalną wersję kart do gry w skat. Talia składa się z 32 kart (od siódemek do asów). Szata graficzna różni się od tych powszechnie używanych - inaczej prezentowane są kolory, wizerunki figur oraz blotek. W „Muzealnej Talii Kart do Skata”, zaprojektowanej przez Leszka Sokolla, karty zostały przyozdobione wizerunkami obiektów zabytkowych ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur.

Skat to gra karciana, niegdyś popularna na terenie dzisiejszych Warmii i Mazur. Grywano w nią w gronie rodzinnym, podczas spotkań towarzyskich, a nawet uroczystości (np. wesel). Grano na punkty albo groszowe stawki, często przy kieliszku sznapsa. Zwyczaj ten odszedł w zapomnienie latach 70. XX wieku, kiedy wyjechała z naszych ziem znaczna liczba Warmiaków i Mazurów. Dziś jeszcze można spotkać w okolicach Olsztyna Warmiaków, którzy przy skacie spędzają wieczory.

Gra łącząca elementy innych gier rozpowszechniła się na początku XIX wieku. Pierwsza o niej wzmianka pochodzi z 1918 roku (Osterländische Blätter, nr 30). Ważnym miejscem w historii gry jest Altenburg (Turyngia, Niemcy), gdzie pod koniec XIX wieku odbył się pierwszy kongres skatowy.
R E K L A M A
banner
W Polsce obecnie skat popularny jest na Śląsku, Pomorzu i Kaszubach. Na Warmii i Mazurach wraca zainteresowanie grą jako elementem lokalnej tradycji.

Muzealną edycję talii kart do skata można kupić w sklepiku internetowym Muzeum Warmii i Mazur uruchomionym na stronie internetowej tej instytucji kultury oraz w sklepach z pamiątkami w olsztyńskim zamku i pozostałych filiach muzeum.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl