Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email ZGOK Olsztyn | 2016-08-16 17:17 | Rozmiar tekstu: A A A

Dobra energia na Green Festival

Olsztyn24
Eko-strefa nad Jeziorem Ukiel | Więcej zdjęć »
Dobra energia z dobrą wolą spotkały się w ekologicznej strefie nad Jeziorem Ukiel dzięki temu, że organizatorzy Green Festival w Olsztynie łączą występy gwiazd muzyki z promowaniem „zielonego” stylu życia.

Przez dwa dni (13-14.08) w specjalnie wyznaczonej na plaży eko-zonie bawiono się ucząc i uczono bawiąc. Ponieważ wszyscy chcemy mieć czysto i ciepło, to na obecnym etapie rozwoju naszej cywilizacji trzeba połączyć wiedzę i wysiłek pojedynczych ludzi z techniką oraz technologią wyspecjalizowanych firm takich jak olsztyńskie MPEC i ZGOK.

Każdy z nas codziennie wykonuje czynności mające wpływ na otoczenie. Jeszcze nie tak dawno, wyrzucając coś do śmietnika, nie poświęcaliśmy temu specjalnej uwagi. Ale czasy się zmieniły i teraz trzeba się zastanawiać, co i gdzie wrzucać. Jak się wie, dlaczego tak trzeba robić, to łatwiej nabrać nawyku selekcjonowania domowych odpadków.
R E K L A M A
banner
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej włożyło dużo energii oraz pozyskało sojuszników w pomysłowym edukowaniu festiwalowiczów. Eko-strefa zdominowana została przez żółty kolor, który kojarzy się z logo MPEC oraz ze słońcem. Jak na plażę przystało, były żółte leżaki, drewniane siedziska, tablice pokazujące jak można zamieniać w energię coś pozornie bezużytecznego. Wielkim powodzeniem cieszyły się konkursy, w których każdy uczestnik wygrywał nie tylko nagrody, ale również wiedzę. I bardzo się to wszystkim podobało. Na przykład dzieci z wielkim zapałem wykonywały rzuty przedmiotami do pojemników z napisami „szkło”, „plastik”, „papier”. Zabawa polegała nie tylko na tym, żeby trafić do kosza, ale przede wszystkim wrzucić do niego właściwy odpadek. Tym prostym sposobem nauczono maluchy, że selekcjonowanie śmieci wiąże się z przyjemnością - aplauz rodziców i jury oraz nagrody. Jest nadzieja, że to skojarzenie pozostanie im już do końca życia.

Fundacja Moda na Warmię i Mazury wspierana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapraszała do sprawdzenia swojej wiedzy o śmieciach. Pytań było czterdzieści, wystarczyło odpowiedzieć na trzy lub pięć, by wygrać atrakcyjny gadżet. Pytania i odpowiedzi konkursowe często zmieniały się w długie rozmowy o ekologii. Wiele osób cieszyło się z uzyskanej wiedzy przyznając, że nie zdawały sobie sprawy jak ważny jest to problem i zapewniając, że teraz zdecydowanie bardziej świadomie będą selekcjonować odpadki.

Wśród wielu gadżetów do wygrania dużym zainteresowaniem cieszyły słoiczki z szarą zawartością. Mało osób potrafiło zgadnąć, co w nich jest. Tak ZGOK pokazywał, jak wygląda paliwo alternatywne powstające z odpadków, które nie nadają się do recyklingu. W  olsztyńskim Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych paliwo alternatywne tworzone jest z wysuszonych biodegradowalnych odpadków oraz wszelkich tworzyw sztucznych. Jest bardzo kaloryczne. Dwie tony paliwa zastępują 1 tonę węgla. Takie właśnie alternatywne paliwo będzie trafiać do elektrociepłowni, której budowa planowana jest w Olsztynie w latach 2017-2020.

Pomysł ogrzewania miasta przetworzonymi śmieciami bardzo podobał się wszystkim odwiedzającym eko-strefę. Skoro paliwo alternatywne ma tak dużo kalorii, jest o wiele tańsze od węgla i zarazem pozwala na bezpieczne pozbycie się śmieci, to źle by się stało, gdyby brak wiedzy i zła wola decydentów stanęły na przeszkodzie nowej inwestycji - tak zwięźle można podsumować wyrażane opinie.

Zielony styl życia wiążący się z selekcjonowaniem śmieci jest tym, jaki lubią mieszkańcy Olsztyna i goście z całej Polski, którzy bawili się na Green Festival. Jednym słowem, miłośnicy dobrej muzyki są eko-energetyczni.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.