Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
MBM | 2016-08-17 20:13 | Rozmiar tekstu: A A A

Powiatowe Kino pod Gwiazdami strzałem w dziesiątkę!

Olsztyn24
Pierwsza edycja Powiatowego Kina pod Gwiazdami okazała się strzałem w dziesiątkę (fot. SP - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Nowa powiatowa impreza łącząca rozrywkę z nauką okazała się strzałem w dziesiątkę. Cztery gminy na Szlaku Kopernikowskim przyjęły Powiatowe Kino pod Gwiazdami z zainteresowaniem, ciepłą atmosferą, a nawet ciastem.

Pierwszym przystankiem na trasie był Gietrzwałd. Ponad 100 osób wzięło udział w pierwszej części imprezy, jaką były projekcje w mobilnym planetarium. Niektóre dzieci miały okazję po raz pierwszy w życiu znaleźć się pod kopułą planetarium.

- Najfajniej było wtedy, gdy planety wypowiedziały imię Słońca! - 10-letnia Nadia z błyszczącymi oczami i wypiekami na twarzy opowiadała o filmie. Ten fragment urzekł też jej kuzynkę, 11-letnią Wiktorię, która z bratem bliźniakiem przyjechała aż z Düsseldorfu na wakacje do babć w Gietrzwałdzie i Unieszewie. Atrakcją dla dzieci był też Mikołaj Kopernik, który chętnie pozował do pamiątkowych zdjęć.
R E K L A M A
banner
Największe zainteresowanie dorosłych wzbudziła wystawa meteorytów. Okazy pochodziły m.in. z Meksyku, Chile, Argentyny, Rosji, czy Australii Południowej. Nie brakowało pytań, na przykład o różnice pomiędzy meteorem a meteorytem, albo między meteorytem a kamieniem.

- Meteoryt jest znacznie cięższy od polnego kamienia, jest też ciemniejszy. Gdy przyłożymy do kamienia magnes, nic się nie stanie. Za to meteoryt, a właściwie żelazo, które jest w nim, będzie magnes przyciągać - wyjaśniał astronom Maciej Grzemski.

„Astronomiczna” część imprezy cieszyła się zainteresowaniem również w Dobrym Mieście. Dużym, lecz pozytywnym zaskoczeniem byli z kolei widzowie plenerowej projekcji filmowej. Zdecydowaną większość bowiem stanowiła młodzież.

W Majdach, mimo przejmującego chłodu znad jeziora, atmosfera była iście wakacyjna. Widzowie, w tym turyści, przyjeżdżali samochodami, rowerami, przychodzili pieszo, a nawet przypłynęli łódką. O doskonałej atmosferze świadczą salwy śmiechu, śpiew, a nawet taniec do piosenki końcowej filmu.

Ostatnim przystankiem na trasie Powiatowego Kina pod Gwiazdami był Olsztynek. Tu frekwencja była tak duża, że zabrakło leżaków. Od czego jednak są kurtki i koce?! Zarówno projekcje astrolabium, jak i prelekcja o Mikołaju Koperniku, konkurs z nagrodami oraz familijna komedia na wielkim ekranie cieszyły się zainteresowaniem. Powiat zadbał o ducha, zaś olsztynecki ratusz o ciało, przygotował bowiem poczęstunek ciastem z lokalnej piekarni, herbatą, sokami i watą cukrową.

- Cieszę się, że nasz pomysł na integrację i wspólne spędzenie czasu spodobał się mieszkańcom powiatu. Dziękuję za doskonałą współpracę Olsztyńskiemu Planetarium i Obserwatorium Astronomicznemu, zaangażowanym ośrodkom kultury, sołectwu Majdy, a także samorządom gmin, na których terenie mogliśmy się wspólnie bawić. W przyszłym roku postaramy się odwiedzić kolejne gminy – zapowiada starosta Małgorzata Chyziak.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl