Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
wb | 2016-09-04 19:28 | Rozmiar tekstu: A A A

Rolnicy z powiatu olsztyńskiego i gminy Świątki wspólnie świętowali zakończenie żniw

Olsztyn24
Starostowie dożynek: Jadwiga i Bogdan Kołodziejczakowie z Garzewa | Więcej zdjęć »
Polscy rolnicy w tym roku nie mieli łatwego życia. Susze, gradobicia, ulewy, do tego problemy ze sprzedażą płodów rolnych i niskie ceny skupu. Mimo tego jak Polska długa i szeroka rolnicy świętują zakończenie żniw organizując tradycyjne dożynki.

Dzisiaj (4.09), przeważnie w strugach deszczu, świętowali m.in. rolnicy z gminy Dywity, Dobre Miasto, Jeziorany i Biskupiec, ale najważniejsza w powiecie olsztyńskim uroczystość odbyła się w Świątkach. Tam właśnie odbyły się Dożynki Powiatu Olsztyńskiego i Gminy Świątki, które w tym roku odbywały się pod hasłem Warmińskiego Święta Plonów i Ekologicznej Zdrowej Żywności.

Uroczystości w Świątkach rozpoczęły się od tradycyjnej mszy świętej dziękczynnej w kościele p.w. św. Kosmy i Damiana. Mszę odprawił abp koadiutor Józef Górzyński.
R E K L A M A
banner
Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli do parku wiejskiego, gdzie starostowie dożynek Jadwiga i Bogdan Kołodziejczakowie, prowadzący 8-hektarowe gospodarstwo w Garzewie przekazali bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów Małgorzacie Chyziak - staroście olsztyńskiemu i Sławomirowi Kowalczykowi - wójtowi gminy Świątki. Gospodarze powiatu i gminy zobowiązali się podzielić bochen podzielić sprawiedliwie, by nikomu chleba nie zabrakło.

Podczas oficjalnej części uroczystości starosta olsztyński i wójt gminy Świątki wyróżnili rolników, którzy szczególnie zasłużyli się dla rozwoju rolnictwa na terenie powiatu i gminy. Przekazali też osobiste życzenia wszystkim rolnikom prowadzącym gospodarstwa na podległym terenie. Podobne życzenia przekazała osobiście poseł Urszula Pasławska. Odczytany został także list wojewody Artura Chojeckiego do rolników.

Pogoda w Świątkach była fatalna, co jednak nie oznacza, że uczestnicy dożynek nie chcieli i nie bawili się doskonale. Do swoich stoisk promocyjnych z lokalnym jadłem i rękodziełem zapraszali mieszkańcy sołectw z Gminy Świątki. Swoje punkty w parku wiejskim zorganizowali też rolnicy, producenci żywności czy artyści i rękodzielnicy z innych gmin powiatu olsztyńskiego.

Bogato przedstawiał się program artystyczny, podczas którego zaprezentowali się przestawiciele różnych nurtów muzycznych i tanecznych.

Trzeba też wspomnieć, że Gimnazjum w Świątkach w czasie imprezy zorganizowało akcję Narodowego Czytania Quo vadis Henryka Sienkiewicza, a browarnicy domowi z Warmii zachęcali do warzenia piwa domowymi sposbami i degustacji warmińskich przekąsek piwnych.

Ważnymi punktami programu dożynek w Świątkach były trzy konkursy:
» Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego o „Eko Puchar Starosty Olsztyńskiego”,
» Ponadregionalny Ekologiczny Konkurs Kulinarny „Domowy Sernik Pieczony”,
» konkurs o tytuł „Super Sołtysa” i „Super Samorządowca”.

Więcej o dożynkach w Świątkach na naszych zdjęciach i filmach.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Dożynki 2016 Powiatu Olsztyńskiego i Gminy Świątki (1)

»

04-09-2016

image
Dożynki 2016 Powiatu Olsztyńskiego i Gminy Świątki (2)

»

04-09-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl