Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
SPKIS | 2016-09-12 11:42 | Rozmiar tekstu: A A A
Czerwone usta i skarpetki pełne nut

Batory w Reszlu

Olsztyn24
Wystawa Michała Batorego na zamku w Reszlu (fot. SPKIS - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Reszlu, urokliwym miasteczku na krańcu Warmii, w galerii mieszczącej się w zamku, można obejrzeć bogatą prezentację twórczości polsko-francuskiego grafika Michała Batorego. Reprezentuje ją 150 plakatów i okładek różnych wydawnictw. To dotychczas największa prezentacja tego artysty w naszym kraju. Reszelską ekspozycję Honorowym Patronatem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawę „Michał Batory – Retrospektywa”, którą prezentuje Galeria „Zamek” w Reszlu, należąca do Muzeum Warmii i Mazur,  przygotowała Diana Stajszczak. Z entuzjazmem oprowadza po wystawie i opowiada o artyście. Michał Batory jest obecnie jednym z najbardziej cenionych plakacistów na świecie z ugruntowaną pozycją na francuskiej scenie artystycznej. Łodzianin z pochodzenia, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki, od 1987 roku mieszka i tworzy w Paryżu. Prace Batorego prezentowane były w wielu galeriach na całym świecie. Pani Diana przytacza ważne fakty z jego życiorysu: - W 2011 roku miał indywidualną wystawę w Les Arts Décoratifs w Luwrze. Sam zaaranżował wystawę – do monumentalnych sal Luwru przeniósł swoje atelier aby każdy zwiedzający mógłpoczuć atmosferę jego pracowni i przenieść się w jego świat!

Namiastkę tego klimatu można chyba odczuć w reszelskiej galerii. Obok eksponowanych plakatów czy okładek książek znajdują się artefakty, czyliprzedmioty często przez niego wykonywane lub przerabiane,które następnie stały się głównym motywem plakatów. Kurator wystawy Diana Stajszczak podaje przykłady takiego działania artysty. I tak, jak informuje, raz jest to plastikowa torba przypominająca twarz – na plakacie „Tamerlan le Grand”, innym razem potłuczona filiżanka ułożona w profil mężczyzny, w której ucho filiżanki staje się również uchem postaci w plakacie „Quand vient la nuit”, oba projekty dla Théâtre National de Chaillot. W plakacie „La femme sur le lit” dla Théâtre de la Colline – udrapowana poduszka staje się korpusem kobiety na łóżku.
R E K L A M A
banner
Plakacista, który od końca lat 80 - tych związany jest z Francją,początkowo pracował dla francuskich agencji graficznych, aby od 1994 roku stać się niezależnie działającym grafikiem. Jest autorem licznych projektów dla teatrów francuskich, m.in. Théâtre National de Chaillot, Théâtre de la Colline. Współpracuje również z teatrami polskimi, m.in. Teatr Polski w Poznaniu, Opera Wrocławska, Opera Nova w Bydgoszczy. Projektuje również plakaty muzyczne, kulturalne, społeczne we Francji i w Polsce z okazji cyklicznych imprez, m.in. Saison Musicale, Salon du Dessin, czy Letnia Akademia Jazzu w Łodzi.

Michał Batory współpracuje również z wydawnictwem Drzewo Babel, dla którego od 20 lat tworzy oprawę graficzną do wydawanych książek. Zaprojektowane przez niego okładki książek stały się znakiem rozpoznawczym wydawnictwa i przyczyniły się do wzrostu popularności grafika w kraju. Słynne już czerwone, mięsiste, sensualne usta zdobiące okładkę do książki „11 Minut” Paulo Coelho, na stałe utkwiły w pamięci czytelników.

Nastawiony na odbiór intelektualny plakat zmusza do myślenia, ale staje się też obrazem publicznym, który może chcieć oglądać każdy z nas. 150 plakatów zawieszonych w reszelskiej galerii czeka na obejrzenie. Po pięknym wernisażu, teraz wystawie towarzyszy raczej cisza i pustka. Turystów z końcem lata ubywa. Ci, którzy tu jednak trafili, byli zaskoczeni wystawą. Niektórzy z nich twierdzili, że gdyby ta wystawa była w ich mieście (tu padały nazwy większych ośrodków), to na wystawie byłyby tłumy. Nie wchodząc w większe rozważania, wystawę Batorego, którego artystyczna przygoda przywiodła do Reszla, warto poznać. Będzie to możliwe do 17 października.Obejrzeć prace artysty, którego wcześniej podziwiano w Luwrze, może być bardzo interesujące. Wystawę zwiedzili przedstawiciele Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka w Olsztynie i rekomendują ją jako wartą obejrzenia.

SPKIS

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl