Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
FWM | 2016-10-03 23:15 | Rozmiar tekstu: A A A

Koncert „Mistrzowie baroku”

Olsztyn24
 
Kompozycje mistrzów włoskiego i niemieckiego baroku usłyszymy w piątkowym (7.10) koncercie o godz.19.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Solistami koncertu będą znakomici interpretatorzy muzyki barokowej, oboiści: Arkadiusz Krupa i Agnieszka Zwolska oraz klawesynistka Ewa Mrowca. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Smyczkowa Filharmonii pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Kolebką muzyki barokowej były Włochy i od kompozycji jej przedstawicieli rozpocznie się piątkowy koncert. Usłyszymy: Antonio Vivaldiego - Koncert C-dur na obój, smyczki i klawesyn oraz jego Koncert C dur na dwa oboje, smyczki i klawesyn. Następnie zabrzmi  Alto Giove z opery „Polifemo”, kompozycja drugiego reprezentanta włoskiego baroku Nicola Porpory. Następny utwór mistrza baroku to aria Lascia ch'io Pianga  z opery „Rinaldo” autorstwa Jerzego Fryderyka Haendla, kompozytora, który swoją karierę muzyczną realizował w Niemczech i we Włoszech, by zakończyć ją w Anglii.

Niektórzy muzykolodzy za koniec okresu muzyki baroku przyjmują datę 1750 roku, tj. datę śmierci jej głównego niemieckiego przedstawiciela Johanna Sebastiana Bacha. W wykonaniu orkiestry smyczkowej usłyszymy jedno z najbardziej popularnych dziś dzieł Bacha, tzw. Arię na strunie G, czyli III Suitę orkiestrową D-dur, BWV 1068, część II: Aria. Ponadto zabrzmi „Jesu bleibet meine Freude” z Kantaty BWV 147 J.S. Bacha. Koncert zakończy kompozycja Jana Pachelbela Kanon D-dur (org. Kanon und Gigue in D-Dur für drei Violinen und Basso Continuo).
R E K L A M A
banner
Soliści barokowego koncertu:

Arkadiusz Krupa jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem w 1995 roku. Obecnie pierwszy oboista orkiestry Sinfonia Varsovia. Brał udział w wielu festiwalach, m.in.: Warszawska Jesień, Tydzień Talentów w Tarnowie, Koncert Roku w Warszawie, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Prawykonań w Katowicach. Jako solista dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz płytowych dla takich wytwórni, jak Naxos, Virgin i Deutsche Grammophon. Współpracował z najlepszymi Polskimi orkiestrami m.in. takimi jak: Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna, Filharmonia Narodowa. W 2016 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Odznaczony medalami państwowymi, m.in. Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Agnieszka Zwolska jest absolwentką białostockiej fili Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Jest pierwszą oboistką Orkiestry Symfonicznej Warmińsko–Mazurskiej Filharmonii, z którą koncertuje także jako solistka. Dokonała prawykonania światowego Koncertu na flet, obój i orkiestrę smyczkową Janusza B. Lewandowskiego. W swoim dorobku ma szereg koncertów, zarówno symfonicznych jak i kameralnych, we współpracy z takimi postaciami świata artystycznego jak m.in. Agnieszka Duczmal, Jacek Kaspszyk, Ruben Silva, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki. Świetnie czuje się również w muzyce „mniej poważnej”. W 2002 r. brała udział w europejskim tournée rockowego zespołu „Yes” oraz współpracowała z Krzesimirem Dębskim, Markiem Bałatą, Woytkiem Mrozkiem, Krystyną Prońko, Grażyną Brodzińską. Jest również cenionym pedagogiem.

Ewa Mrowca w 2002 r. ukończyła z wyróżnieniem studia w Krakowskiej Akademii Muzycznej. Jest absolwentką Guildhall School of Music&Drama w Londynie oraz Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei. Koncertuje jako solistka i kameralistka w Polsce, Francji, Niemczech oraz USA. Występowała w ramach festiwali: Wratislavia Cantans, Festiwal Haendlowski, Festival Saint-Riquier, Les Ecrins, Dni Bachowskie, Maj z Muzyką Dawną, Mazowsze w Koronie, Chopiniana, Festiwal Brezice oraz cykli koncertowych: w Fenton Fouse, Handel House, Wieczory Wawelskie. Współpracowała z takimi muzykami jak: Stephen Preston, Joshua Rifkin, Jordi Savall. Jej pierwszy solowy album z Pieces de clavessin Jean-Nicolas Geoffroy (Dux 2012) otrzymał znakomite recenzje w Polsce (Ruch Muzyczny), w Niemczech (Bayerische Rundfunk), a przez luksemburski magazyn muzyczny Pizzicato. Album został nominowany do nagrody International Classical Music Awards 2013. W 2009 roku uzyskała tytuł doktora sztuki.

Zapraszamy w dniu 7 października 2016 r., o godz. 19.00 na koncert „Mistrzowie baroku”. Bilety w cenie: 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową filharmonii: http://bilety.filharmonia.olsztyn.pl/numerowane.html?id=332

******

7 października 2016 (piątek) godz. 19.00, sala koncertowa filharmonii

Koncert pt. Mistrzowie Baroku

Piotr Sułkowski - dyrygent
Arkadiusz Krupa - obój
Agnieszka Zwolska - obój
Ewa Mrowca - klawesyn
Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:

Antonio Vivaldi
Koncert C-dur na obój, smyczki i klawesyn (P.V.44-F.VII. No.4)
Koncert C dur na dwa oboje, smyczki i klawesyn  (F.VII.No.3)

Nicola Porpora
„Alto Giove” z opery Polifemo

Jerzy Fryderyk Haendel
Aria „Lascia ch'io Pianga” z opery Rinaldo

Jan Sebastian Bach
„Jesu bleibet meine Freude” z Kantaty BWV 147
III Suita orkiestrowa D-dur, BWV 1068, część II: Aria (tzw. „Aria na strunie G”);


Jan Pachelbel
Kanon D-dur (org. „Kanon und Gigue in D-Dur für drei Violinen und Basso Continuo”)

logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl