Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2016-10-05 15:40 | Rozmiar tekstu: A A A

Zbliżają się historyczne wydarzenia w Kościele Warmińskim

Olsztyn24
Konferencja prasowa w Kurii Metropolitalnej w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Za 10 dni (15.10), arcybiskup Wojciech Ziemba, Metropolita Warmiński, skończy 75 lat. Zgodnie z prawem kościelnym 75 lat to wiek, w którym kapłani przechodzą na emeryturę. Tak też będzie z abp. Wojciechem Ziembą, którego na urzędzie zastąpi obecny abp koadiutor Józef Górzyński. Tym historycznym wydarzeniom w Kościele Warmińskim, ze szczególnym uwzględnieniem ingresu abpa Górzyńskiego, poświęcona była dzisiejsza (5.10) konferencja prasowa w Kurii Metropolitalnej w Olsztynie.

- Dzień 15 października 2016 roku będzie bardzo ważnym wydarzeniem w prawie 8-wiekowej historii Kościoła Warmińskiego - powiedział ks. infułat Jan Jerzy Górny, wikariusz generalny Archidiecezji Warmińskiej. - Dokładnie 15 października ks. abp Wojciech Ziemba, dotychczasowy Metropolita Warmiński, kończy 75 lat i zgodnie z prawem kościelnym złożył rezygnację ze swojego urzędu. Od prawie 20. miesięcy, bo od lutego ubiegłego roku, w naszej archidiecezji rolę koadiutora, czyli następcy obecnego metropolity, pełni ks. abp. Józef Górzyński. W dniu 75. urodzin abpa Ziemby odbędzie się uroczystość, która będzie pożegnaniem z dotychczasowym metropolitą warmińskim i jednocześnie przyjęciem nowego pasterza kościoła warmińskiego, jako arcybiskupa i metropolity.

Olsztyńska Kuria Metropolitalna w sprawie ingresu abpa Józefa Górzyńskiego wystosowała do księży i wiernych komunikat, który będzie odczytany na wszystkich mszach w najbliższą niedzielę. Treść komunikatu jest następująca: Ojciec Święty Franciszek przyjął prośbę arcybiskupa Wojciecha Ziemby, Metropolity Warmińskiego o rezygnacji z urzędu. Wola Ojca Świętego o przyjęciu rezygnacji zostanie ogłoszona przez przedstawiciela nincjatury apostolskiej w Polsce w dniu 15 października 2016 roku, w katedrze warmińskiej św. Jakuba w Olsztynie o godz. 11. Wydarzenie to będzie połączone z uroczystym ingresem nowego arcybiskupa warmińskiego Józefa Górzyńskiego, dotychczasowego koadiutora warmińskiego. Na tę uroczystość zapraszamy duchowieństwo i wiernych kościoła warmińskiego.
R E K L A M A
banner
Msza święta, z udziałem kilkudziesięciu biskupów i tzw. VIP-ów, podczas której zostanie odczytana decyzja Papieża Franciszka i odbędzie się ingres abpa Józefa Górzyńskiego, rozpocznie się w sobotę, 15 października we współkatedrze św. Jakuba w Olsztynie. Dzień później (16.09) nastąpi ingres abpa Górzyńskiego do głównej świątyni kościoła warmińskiego - katedry we Fromborku.

Uroczystości zmiany Metropolity Warmińskiego rozpoczną się już za trzy dni, w sobotę (8.10) o godz. 8. 00 na Trakcie Biskupim w Bałdach. Tam symbolicznie, przy Wrotach Warmii, zostanie powitany nowy biskup warmiński. Potem uroczystości przeniosą się do Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, gdzie odbędzie się pożegnanie ustępującego Metropolity Warmińskiego abpa. Wojciecha Ziemby.

Więcej o planowanych uroczystościach i ingresie abpa Józefa Górzyńskiego w naszej wideorelacji z konferencji prasowej.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa w olsztyńskiej Kurii Metropolitalnej

»

05-10-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl