Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MB | 2016-10-05 19:45 | Rozmiar tekstu: A A A

Prace prof. Stanisława Baja można oglądać w Olsztyńskiej Galerii Sztuki

Olsztyn24
Wernisaż wystawy prac prof. Stanisława Baja w Olsztyńskiej Galerii Sztuki | Więcej zdjęć »
W Olsztyńskiej Galerii Sztuki została otwarta wystawa malarstwa profesora Stanisława Baja. Zaprezentowanych zostało 20 prac z cyklu „Rzeka Bug”. Wystawa wzbudziła ogromne zainteresowanie a licznie zgromadzona publiczność miała okazję osobiście poznać i porozmawiać z artystą.

Stanisław Baj urodził się w 1953 r. w Dołhobrodach nad Bugiem. W latach 1972-1978 studiował malarstwo na Wydziale Malarstwa i Rysunku warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Sienickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni profesora Ludwika Maciąga. W 1982 podjął pracę dydaktyczną w macierzystej uczelni, gdzie pracuje do dnia dzisiejszego. Przeszedł w niej wszystkie szczeble kariery akademickiej, od asystenta do profesora. W latach 2006 - 2013 roku pełnił funkcję prorektora.

Wystawę można oglądać do 22 października w godzinach pracy galerii.
R E K L A M A
banner
******

Łukasz Zedlewski- uczeń prof. Baja – w publikacji do wystawy o twórczości artysty:

Światło - pomiędzy realizmem a abstrakcją

Malarstwo Stanisława Baja wynika ze światła pejzażu, znad rzeki Bug, z konkretu miejsca w którym artysta żyje i maluje. Jedno miejsce, jedna rzeka zawiera w sobie cały kosmos złożoności świata- życia. Żywioły, pory roku, dnia, te nieskończone malarskie preteksty dają imperatyw do malarstwa – największej potrzeby życia prawdziwego Malarza.

Obrazy Baja mają zawsze swój początek w bezpośrednim kontakcie z naturą, z malowania w plenerze. Doświadczenie nieskończonej złożoności pleneru i  niesłychanej  harmonii natury, przynosi znakomite efekty. Nie polega to na mimetycznym odzwierciedlaniu rzeczywistości, a uproszczaniu i pokazywaniu tego, co w nim najważniejsze: atmosfery, głębi, materii, tak nieuchwytnej jak woda, czy światło. Światło- łącznik rzeczywistości realnej i mistycznej,  stanowi najważniejszy składnik malarstwa Baja. Ono określa i nadaje kształt formom skadrowanym na płaszczyźnie obrazu. Rozumienie tajemnicy światła, niesłychana umiejętność  malowania  odbicia wody – jej struktury przezroczystości , swoboda ekspresji, pewności położonych grubym pędzlem plam tworzy tu spójną pełną napięcia całość. Ten szczególny język profesora Baja jest efektem wielu lat obserwacji i pracy twórczej, nie gasnącej pasji tworzenia- obsesji malowania. Olsztyńska wystawa jest okazją do zobaczenia drogi twórczej pomiędzy realizmem a abstrakcją. Tworzenie cyklu obrazów malowanych z jednego miejsca daje artyście możliwość zgłębienia różnych wariantów kompozycyjnych i malarskich obrazu, dążenia do najmocniejszej siły wyrazu przy jednoczesnym ograniczeniu środków malarskich . Z upływem czasu niektóre motywy ulegają uproszczeniu , pozostaje ich istota – uniwersalny znak , mówiący równie dużo o miejscu jak i o malarzu – o jego sztuce.

Dzieła Baja pozbawione są sentymentalizmu a ich biegłość malarska sprawa, że są nie tylko zewnętrznie, powierzchownie piękne, zawierają w sobie głębię znaczeń. Lokalny urok malowniczego nadbużańskiego pejzażu staje się uniwersalnym dziełem sztuki. Na wystawie w Olsztyńskiej Galerii Sztuki możemy zanurzyć się w światło obrazów Baja, podziwiać ich piękno  i  odczuwać nieograniczone znaczenia. Cieszę się ze mogę zobaczyć malarstwo tego formatu w Olsztynie.

BAJ JEST SYNONIMEM PRAWDZIWEGO MALARZA

Łukasz Zedlewski
Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl