Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
UG Dywity | 2016-10-15 00:36 | Rozmiar tekstu: A A A
Pierwsza kwesta już 1 listopada

W Brąswałdzie będzie Pomnik Zasłużonych Warmiaków

Olsztyn24
Posiedzenie założycielskie Społecznego Komitetu Budowy Tablicy/Pomnika Zasłużonych Warmiaków | Więcej zdjęć »
W Dywitach powstał Społeczny Komitet Budowy Tablicy/Pomnika Zasłużonych Warmiaków, a na 1 listopada planowana jest pierwsza kwesta datków na materialne upamiętnienie Warmiaków zasłużonych w walce o polskość tych ziem. Obiekt ma być zlokalizowany w Brąswałdzie.

Akt założycielski Społecznego Komitetu Budowy Tablicy/Pomnika Zasłużonych Warmiaków został podpisany w poniedziałek (10.10) w Dywitach. W jego skład weszli: dr Jan Chłosta, historyk i regionalista warmiński; Warmiak Robert Pieczkowski; Maria Surynowicz, bratanica warmińskiej poetki Marii Zientary-Malewskiej; ks. Anicet Murawski, wieloletni proboszcz parafii w Brąswałdzie; dr Stanisław Niepsuj; Jadwiga Ferenc, długoletnia nauczycielka szkoły w Brąswałdzie i młody propagator Warmii Łukasz Ruch.

– Cieszę się, że Gmina Dywity tak bardzo zaangażowała się w materialne upamiętnienie aktywnych i zasłużonych dla tych ziem Warmiaków – mówi dr Jan Chłosta, wybrany na przewodniczącego Społecznego Komitetu.
R E K L A M A
banner
Cały pomysł zrodził się kilka lat temu, a został ogłoszony przy okazji obchodzonych w lutym 2016 roku 160. urodzin ks. Walentego Barczewskiego, wieloletniego proboszcza parafii w Brąswałdzie i zasłużonego Warmiaka. Jest już nawet wstępna lista przygotowana przez dr Chłostę z nazwiskami i zasługami kilkudziesięciu Warmiaków. Będzie ona konsultowana m.in. ze środowiskiem naukowym.

Obiekt, bo jeszcze nie wiadomo, jaki ostatecznie kształt przyjmie, wyłoni  konkurs, który zostanie wkrótce ogłoszony.

Już na 1 listopada na cmentarzach parafialnych w Dywitach i Brąswałdzie zaplanowana jest pierwsza kwesta datków na pomnik. Uruchomione zostało też specjalne konto, na które można wpłacać środki na realizację pięknej idei upamiętnienia zasłużonych Warmiaków. Numer rachunku to: 97 8857 0002 3001 0006 3890 0004. W tytule wpłaty należy wpisać „Pomnik”.

Dlaczego na lokalizacje tablicy/pomnika został wybrany Brąswałd?

– To miejscowość z warmińską duszą, kluczowa dla historii Warmii i pamięci o jej dawnych mieszkańcach. Tutaj pobudował wspaniały kościół ksiądz Barczewski, w Brąswałdzie urodziła się słynna warmińska poetka Maria Zientara-Malewska, to właśnie w Brąswałdzie ksiądz Franciszek Kaupowicz odprawiał nabożeństwa w języku polskim oraz posiadał pierwszą na Warmii bibliotekę polskich książek – odpowiada Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity.

Z historią Warmii związany jest również tamtejszy cmentarz. Są na nim groby księży - Walentego Barczewskiego, Franciszka Kaupowicza i Hermana Macherzyńskiego.

– W Brąswałdzie zawsze, nawet mimo trudnych czasów, krzewiona była polskość i pamięć o polskiej tradycji i kulturze - zaznacza wójt Dywit.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl