Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Promocja UG Dywity | 2016-02-12 18:24 | Rozmiar tekstu: A A A
Obchody urodzin ks. Walentego Barczewskiego

Zasłużony proboszcz z Brąswałdu

Olsztyn24
Uroczystości odbędą się w Brąswałdzie | Więcej zdjęć »
Msza święta, prelekcje, złożenie kwiatów na grobie i występ zespołu Spręcowia – w taki sposób w środę (17.02) Gmina Dywity chce przypomnieć postać księdza Walentego Barczewskiego, zasłużonego Warmiaka i wieloletniego proboszcza z Brąswałdu.

Ksiądz Walenty Barczewski to postać zasłużona dla gminy Dywity, ale i całej Warmii. Zabiegał o obronę języka polskiego na Warmii, dbał o przywiązanie do kultury i tradycji przodków, był historykiem, pisarzem, folklorystą, redaktorem, wydawcą, a nade wszystko niezwykłym proboszczem parafii w Brąswałdzie.

– Był indywidualnością niezwykłą. Przerastał inteligencją, wykształceniem i umiejętnością postępowania innych działaczy narodowych na polskiej Warmii – uważa dr Jan Chłosta, historyk Warmii i autor wydanej przez Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne biografii „Niezwykły proboszcz z Brąswałdu”. – Za życiowe zadanie obrał sobie powstrzymanie na swojej ziemi rodzinnej wszelkich wpływów germanizacji, uchronienie prostego ludu warmińskiego przed wynarodowieniem, co wtedy łączyło się z utratą języka ojczystego.
R E K L A M A
banner
Gmina Dywity przypomni postać zasłużonego księdza z Warmii w środę (17.02) w jego rodzinnym Brąswałdzie. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11 od mszy świętej, którą w kościele parafialnym odprawi Józef Górzyński, arcybiskup koadiutor Archidiecezji Warmińskiej. Po nabożeństwie goście i uczestnicy złożą kwiaty na grobie księdza i przeniosą się do świetlicy wiejskiej, gdzie prelekcję o księdzu Barczewskim wygłosi dr Jan Chłosta. Wspomnienie rodzinne o proboszczu z Brąswałdu przedstawi Warmiak Robert Pieczkowski, a w części artystycznej wystąpi warmiński zespół ludowy „Spręcowia”.

Dodatkowym elementem wydarzenia będzie stoisko z książkami związanymi z księdzem Barczewskim. Będzie można nabyć pozycje: „Niezwykły proboszcz z Brąswałdu”, autorstwa Jana Chłosty, oraz spotkać się wydawca Witoldem Mierzejewskim, który będzie obecny z książkami opartymi na tekstach Walentego Barczewskiego: „Geografia polskiej Warmii” oraz „Piśmiennictwo polskie nie tylko na Warmii w XIX i XX wieku”.

Organizatorami wydarzenia są: Gmina Dywity, Parafia Brąswałd, Sołectwo Brąswałd i Sołectwo Bukwałd.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl