Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Promocja UG Dywity | 2016-02-18 16:56 | Rozmiar tekstu: A A A
Gmina Dywity uczciła postać Walentego Barczewskiego

Kapłan, który kochał Polskę, Warmię i konie

Olsztyn24
Obchody 160. rocznicy urodzin ks. Barczewskiego w Brąswaładzie (fot. Promocja UG Dywity - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Władze samorządowe, naukowcy, duchowieństwo, mieszkańcy gminy Dywity i rodzina uczciły 160. rocznicę urodzin księdza Walentego Barczewskiego, niezwykłego proboszcza z Brąswałdu. Przy okazji wójt Jacek Szydło zadeklarował, że gmina Dywity doprowadzi do powstania Pomnika Zasłużonych Warmiaków w Brąswałdzie.

Gmina Dywity uczciła w środę (17.02) postać ks. Walentego Barczewskiego, zasłużonego Warmiaka, wieloletniego proboszcza z Brąswałdu. Wydarzenie odbywało się z okazji 160. rocznicy jego urodzin. Mszę świętą w intencji wybitnego księdza celebrował abp koadiutor Archidiecezji Warmińskiej dr Józef Górzyński. Goście złożyli też kwiaty i wiązanki na grobie kapłana.

– Ksiądz Walenty Barczewski odczytał właściwie zadania do wypełnienia, a następnie udanie przekładał je na relacje ludzkie – mówił podczas kazania abp Józef Górzyński.    
R E K L A M A
banner
Pomnik Zasłużonych Warmiaków

W świetlicy wiejskiej gości przywitał Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity, który poinformował zebranych, że wystąpi do Rady Gminy z propozycją uruchomienia funduszu budowy Pomnika Zasłużonych Warmiaków w Brąswałdzie.

– Zapraszam do szerokich konsultacji w tej sprawie wszystkie zainteresowane środowiska – zachęcał wójt Jacek Szydło. – Brąswałd to miejsce kluczowe dla pamięci o Warmii.  

Słowo o życiu i działalności księdza Barczewskiego wygłosił dr Jan Chłosta, historyk Warmii  i autor biografii o księdzu.

– Był człowiekiem nietuzinkowym – uważa dr Jan Chłosta. - Za życiowe zadanie obrał sobie powstrzymanie na swojej ziemi rodzinnej wszelkich wpływów germanizacji, uchronienie prostego ludu warmińskiego przed wynarodowieniem, co wtedy łączyło się z utratą języka ojczystego.

Kochał konie, grał w skata

Księdza Barczewskiego od strony rodzinnej i ludzkiej przedstawił we wzruszającym wspomnieniu rodzinnym Warmiak Robert Pieczkowski.

– Walenty kochał konie, hodował kilka, w tym jednego, najlepszego dla siebie – opowiadał Robert Pieczkowski. – W kuchni był wielkim miłośnikiem drobiu.

Za to w wolnych chwilach, a zdarzało się to raz na miesiąc, szedł do Kajn, gdzie miał brata i pogrywał w większym gronie w skata. Proboszcz obok szerokiej działalności na rzecz Warmii i polskości był też warmińskim gburem pełną gębą, czyli dobrym gospodarzem. To w większości z plebańskiego lasu zbudowany został kościół w Brąswałdzie.

W dalszej części wydarzenia wiersz Marii Zientary-Malewskiej poświęcony Barczewskiego odczytała spontanicznie Maria Surynowicz, bratanica warmińskiej poetki. Na zakończenie niezwykle żywiołowy i energetyczny pokaz tańca i piosenek warmińskich zaprezentował zespół ludowy Spręcowia. Chętni mogli również nabyć reedycje książek autorstwa Walentego Barczewskiego, które wyszły nakładem Agencji „WIT” Witold Mierzejewski. Organizatorem wydarzenia była Gmina Dywity oraz Parafia Brąswałd, Sołectwo Brąswałd i Sołectwo Bukwałd.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl