Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-10-20 12:37 | Rozmiar tekstu: A A A

Kwesta na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy będzie przeprowadzona również w tym roku

Olsztyn24
Konferencja prasowa ws. kwesty na rzecz ratowania olsztyńskich cmentarzy | Więcej zdjęć »
Już za niespełna dwa tygodnie odbędą się uroczystości Wszystkich Świętych. W Olsztynie tego dnia (1.11) tradycyjnie już przeprowadzona zostanie kwesta na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy. Dzisiaj (20.10) podczas spotkania z lokalnymi dziennikarzami do udziału w kweście przekonywali m.in. prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz dr Jan Chłosta ze Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach.   

Konferencja prasowa ws. przeprowadzanych w Olsztynie od 2003 roku kwest odbyła się na cmentarzu św. Jakuba przy al. Wojska Polskiego. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, bowiem na tym cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych miejsc pochówku, wymagających odnowienia, ale także wiele odrestaurowanych grobów. Wśród tych ostatnich są także cztery obiekty, które zostały odrestaurowane za pieniądze zebrane podczas ubiegłorocznej kwesty (17 234,79 zł). Dodać trzeba, że w tym roku na cmentarzu św. Jakuba odnowiono również sześć innych obiektów za pieniądze pochodzące z budżetu miasta Olsztyna (27 tys. zł).   

Podczas 13. dotychczasowych kwest zebrano prawie 260 tys. złotych. Pieniądze te wykorzystano na renowacje na trzech olsztyńskich cmentarzach: św. Jakuba, św. Józefa i św. Jana Nepomucena. Od 2006 roku na renowację zabytkowych cmentarzy również miasto przeznaczyło ponad 383 tys. złotych z własnego budżetu. Potrzeby są jednak spore. Dlatego zarówno prezydent Grzymowicz, jak i dr. Chłosta zachęcali do udziału i hojności w tegorocznej kweście.  
R E K L A M A
banner
Dotychczas kwesty prowadzone były przy czterech olsztyńskich cmentarzach. W tym roku organizatorzy kwesty zdecydowali się na kwestowanie tylko przy dwóch czynnych cmentarzach komunalnych: w Dywitach i przy ul. Poprzecznej. Trwają poszukiwania chętnych do prowadzenia kwesty. Chętni mogą zgłaszać się do Biura ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miasta  przy ul. Knosały 3/5, tel. 89 522 28 21, e-mail: ngo@olsztyn.eu.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa przed 14. kwestą na rzecz ratowania olsztyńskich cmentarzy

20-10-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl