Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email D. | 2016-10-24 21:09 | Rozmiar tekstu: A A A

„Czarny Protest” ponownie w Olsztynie

Olsztyn24
Protestujący zebrali się na olsztyńskiej starówce | Więcej zdjęć »
Olsztynianie ponownie zgromadzili się na miejskiej starówce, aby wziąć udział w II rundzie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który odobył się na terenie kraju 3 października tego roku w proteście przeciw wprowadzeniu całkowitego zakazu aborcji oraz wprowadzeniu karania kobiet i lekarzy, którzy zdecydowaliby się na jej przeprowadzenie.

Protest doprowadził do odrzucenia obywatelskiego projektu ustawy Komitetu STOP Aborcji, wprowadzającego wspomniane zmiany. Jednak to nie koniec prób zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. Dzisiaj (24.10) sprzeciwiano się m.in. wypowiedziom Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, który deklaruje wprowadzenie rozwiązań prowadzących do zakończenia każdej ciąży porodem.

Protestujący wyrazili brak zgody na prowadzenie przez władze polityki przyzwolenia na agresję i dyskryminację, co uderza w podstawowe prawa kobiet, w tym prawo do życia, integralności cielesnej i bezpieczeństwa. Wskazali także, że obowiązujący obecnie tzw. kompromis aborcyjny to fikcja, w której godność, bezpieczeństwo, życie i zdrowie kobiet znajdują się na ostatnim miejscu. Domagali się m.in. uwzględniania praw oraz sytuacji kobiet przy kształtowaniu rozwiązań polityki publicznej i ekonomicznej, kompleksowej i opartej na najnowszej wiedzy medycznej polityki gwarantowania praw reprodukcyjnych w opiece zdrowotnej, czyli refundacji najnowocześniejszych środków antykoncepcyjnych i dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej.
R E K L A M A
banner
Ponadto żądali zmian prawnych i instytucjonalnych w kierunku skutecznego ścigania sprawców przestępstw seksualnych oraz przemocy domowej i przemocy wobec kobiet, a także publicznego programu rugowania przejawów seksizmu w życiu publicznym i funkcjonowaniu instytucji oraz systemowego wsparcia w obszarze opieki, w szczególności opieki nad dziećmi, osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

Podczas wiecu zbierane były podpisy pod listem otwartym skierowanym do wojewody warmińsko-mazurskiego, reprezenanta rządu w województwie.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~wot / 2016-10-26 12:54
Gdzie podziało się kilkadziesiąt komentarzy już zamieszczonych?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
„Czarny Protest” ponownie w Olsztynie

»

24-10-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.