Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
00:40 19 kwietnia 2024 Imieniny: Adolfa, Leona
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
Andrzej Zb. Brzozowski | 2016-10-31 19:20 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyńskie Zaduszki Artystyczno–Estradowe

Olsztyn24
Olsztyńskie Zaduszki Artystyczno–Estradowe | Więcej zdjęć »

W Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, w środę (26.10) odbył się artystyczny, zaduszkowy wieczór. Olsztyńskie zespoły: „Czerwony Tulipan&”, „Czyści jak Łza” oraz „Kaczki z Nowej Paczki”, wspominały swoich przyjaciół, twórców i artystów, którzy nie tylko pojawili się na ich artystycznych drogach, ale także trwale zapisali się w działalności na rzecz rozwoju kultury naszego miasta.

We wspomnieniach wzięli także udział: Władysław Katarzyński, Tadeusz Prusiński i Zbigniew Siwek. Głównym organizatorem imprezy było Towarzystwo Miłośników Olsztyna, a koncert poprowadził Andrzej Brzozowski. Przyjaciele i znajomi wspominanych osób byli nie tylko na scenie, ale również na widowni, która w komplecie zapełniła salę na długo przed rozpoczęciem koncertu.

W nastrój wieczoru wprowadził wszystkich Czerwony Tulipan piosenką „Mądrość” do tekstu Krzysztofa M. Sieniawskiego z muzyką Stefana Brzozowskigo, a Władysław Katarzyński odczytał napisany specjalnie na tę okazję swój autorski wiersz poświęcony kolegom, którzy odeszli.

W kolejności prezentacji, przypominając ich twórczość w piosenkach, wierszach i krótkich życiorysach, wspominani byli:
R E K L A M A
Wojciech Sobol - satyryk, poeta, prozaik. Współzałożyciel kabaretów „Luźna Grupa” i „Kaczki z Nowej Paczki”, autor tekstów kultowych piosenek: „Sekret kardynała Richelieau” (z muzyką Stefana Brzozowskiego) oraz „Dziubdziuba” (z muzyką Zbigniewa Rojka).

Jerzy Ignaciuk - poeta, prozaik, redaktor. Jeden z założycieli Teatrzyku Piosenki Nie Zawsze Poetyckiej „Niebo” i Studenckiego Teatru „KOD”. Wydał kilka tomików wierszy, autor powieści, książek dla dzieci i młodzieży. W swoim dorobku miał także śpiewogrę „Pieśń o drodze” oraz widowisko „Oratorium”.

Krzysztof Rościszewski - aktor i reżyser teatralny. Wieloletni dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza i Olsztyńskiego Teatru Lalek, a także przewodniczący Rady Artystycznej oraz juror Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”.

Stefan Burczyk - aktor teatralny i filmowy, reżyser, pedagog. Od 1975 r. aktor olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza. Grał w wielu filmach kinowych i telewizyjnych. Po przejściu na emeryturę (w 1991 r.) nie zakończył kariery aktorskiej. Był pedagogiem Studium Aktorskiego w Olsztynie.

Bohdan Głuszczak - aktor i reżyser. Dyrektor Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych, pracownik dydaktyczny UWM, profesor sztuk teatralnych. Prekursor arteterapii teatralnej (leczenie przez sztukę).

Krystyna Spikert - animatorka kultury, pedagog, założycielka Olsztyńskiego Teatru Rapsodycznego. Na UWM w Olsztynie wspólnie z prof. Bohdanem Głuszczakiem założyła Podyplomowe Studium Kultury i Wyrazistości Mowy.

Józef Jacek Rojek - poeta, prozaik, eseista, malarz i rysownik. Od 1996 r. prezes Olsztyńskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Wydał 11 tomików poetyckich, kilka powieści i baśnie dla dzieci. Jako malarz od 1995 r. miał kilkanaście wystaw pasteli i rysunków.

Andrzej Rojek - muzyk, perkusista, wokalista, artysta kabaretowy. Współzałożyciel zespołu „Kaczki z Nowej Paczki” zasłynął dowcipnym „językiem migowym” w piosence „Przysłowie niedźwiedzie”, znanej jako „Bolek i Lolek”.

Zbigniew Rojek - muzyk, wokalista, kompozytor, aranżer, artysta kabaretowy. Współtwórca zespołów: „Trzeci Oddech Kaczuchy” i „Kaczki z Nowej Paczki”. Twórca legendarnego „Dziubdziuba” (do tekstu Wojciecha Sobola) oraz „Grubej Luśki” ( do tekstu Andrzeja Zb. Brzozowskiego i Władysława Katarzyńskiego). Pomysłodawca ścieżek rowerowych w Olsztynie.

Piotr Woliński - basista, kontrabasista, kompozytor i aranżer. Współtwórca (obok Stefana Brzozowskiego i Bogusława Żmijewskiego) legendarnej grupy wokalnych rewelersów „Bonieq”. Muzyk Olsztyńskiej Filharmonii. Współpracował m.in. z „Warmią” i „Zbigi Band”.

Paweł Banasiuk - muzyk, trębacz, filharmonik. Współzałożyciel (m.in. ze Zbigniewem Siwkiem) olsztyńskiego big bandu „Zbigi Band”. Współtwórca największego muzycznego osiągnięcia grupy, jednej z głównych nagród na Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Złota Tarka 2000.

Aleksander Wołos - malarz, rzeźbiarz, rysownik, karykaturzysta, pracownik naukowo - dydaktyczny UWM. Był autorem ponad 100 projektów okładek do książek i podręczników. Miał 63 wystawy indywidualne i brał udział w 152 wystawach zbiorowych.

Ryszard Czerwiński - fotografik, filmowiec. Współpracował z Krzysztofem Kieślowskim i Maciejem Ślesickim. Pracował także jako fotograf wydawniczy. Wyspecjalizował się w przygotowywaniu albumów, książek, folderów i pocztówek. Jego zdjęcia ukazywały się w pismach „Voyage” oraz „National Geographic”.

Tadeusz Szyłłejko - krytyk muzyczny i teatralny, znawca muzyki, literatury i sztuki, dziennikarz, humanista. Sekretarz Zarządu Warmińsko - Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Wieloletni współpracownik Radia Olsztyn i Gazety Olsztyńskiej.

Bogdan Kucharzewski - pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury. Realizator imprez podczas Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Człowiek „od wszystkiego”. Zapewniał wykonawcom ten luksus, że wszystko było zawsze zapięte na przysłowiowy ostatni guzik.

Antoni „Tosiek” Farsewicz - realizator dźwięku Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie a później CEiIK. Jako akustyk nagłaśniał wszystkie imprezy organizowane przez te instytucje. Fachowiec w swojej dziedzinie. Sprawny, sympatyczny, koleżeński.

Waldemar Kłusowski - współtwórca pierwszego składu kabaretu „Czyści jak Łza”. Autor kilku piosenek zespołu. Jedna z nich została po latach przypomniana na koncercie.

Mariola Platte - pisarka, eseistka, poetka, felietonistka, autorka tekstów piosenek. Współpracowała z rozgłośnią olsztyńską Polskiego Radia. Dla zespołu „Czerwony Tulipan” napisała piosenki, które znalazły się na kilku kasetach i płytach. Wydała kilka tomików poezji.

Andrzej Śleszyński - dziennikarz, redaktor, autor reportaży i słuchowisk radiowych. Od 1980 r. redaktor Radia Olsztyn. Kierownik Redakcji Artystycznej i Literackiej, a następnie sekretarz programu. Zajmował się m.in. popularyzacją piosenki poetyckiej. Był członkiem Rady Artystycznej Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”.

Olsztyńskie Zaduszki Artystyczno-Estradowe zakończyła piosenka „A jednak po nas coś zostanie” (z muzyką Stefana Brzozowskiego, do tekstu Bogusława Żmijewskiego) w wykonaniu „Czerwonego Tulipana”. Artyści i widzowie wyrazili życzenie, aby takie spotkania odbywały się każdego roku i aby lista wspominanych osób poszerzała się jak najwolniej.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.