Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Andrzej Zb. Brzozowski | 2016-10-31 19:20 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyńskie Zaduszki Artystyczno–Estradowe

Olsztyn24
Olsztyńskie Zaduszki Artystyczno–Estradowe | Więcej zdjęć »
W Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, w środę (26.10) odbył się artystyczny, zaduszkowy wieczór. Olsztyńskie zespoły: „Czerwony Tulipan”, „Czyści jak Łza” oraz „Kaczki z Nowej Paczki”, wspominały swoich przyjaciół, twórców i artystów, którzy nie tylko pojawili się na ich artystycznych drogach, ale także trwale zapisali się w działalności na rzecz rozwoju kultury naszego miasta.

We wspomnieniach wzięli także udział: Władysław Katarzyński, Tadeusz Prusiński i Zbigniew Siwek. Głównym organizatorem imprezy było Towarzystwo Miłośników Olsztyna, a koncert poprowadził Andrzej Brzozowski. Przyjaciele i znajomi wspominanych osób byli nie tylko na scenie, ale również na widowni, która w komplecie zapełniła salę na długo przed rozpoczęciem koncertu.

W nastrój wieczoru wprowadził wszystkich Czerwony Tulipan piosenką „Mądrość” do tekstu Krzysztofa M. Sieniawskiego z muzyką Stefana Brzozowskigo, a Władysław Katarzyński odczytał napisany specjalnie na tę okazję swój autorski wiersz poświecony kolegom, którzy odeszli.
R E K L A M A
banner
W kolejności prezentacji, przypominając ich twórczość w piosenkach, wierszach i krótkich życiorysach, wspominani byli:

Wojciech Sobol – satyryk, poeta, prozaik. Współzałożyciel kabaretów „Luźna Grupa” i „Kaczki z Nowej Paczki”, autor tekstów kultowych piosenek: „Sekret kardynała Richelieau” (z muzyką Stefana Brzozowskiego) oraz „Dziubdziuba” (z muzyką Zbigniewa Rojka).

Jerzy Ignaciuk – poeta, prozaik, redaktor. Jeden z założycieli Teatrzyku Piosenki Nie Zawsze Poetyckiej „Niebo” i Studenckiego Teatru „KOD”. Wydał kilka tomików wierszy, autor powieści, książek dla dzieci i młodzieży. W swoim dorobku miał także śpiewogrę „Pieśń o drodze” oraz widowisko „Oratorium”.

Krzysztof Rościszewski – aktor i reżyser teatralny. Wieloletni dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza i Olsztyńskiego Teatru Lalek, a także przewodniczący Rady Artystycznej oraz juror Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”.

Stefan Burczyk – aktor teatralny i filmowy, reżyser, pedagog. Od 1975 r. aktor olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza. Grał w wielu filmach kinowych i telewizyjnych. Po przejściu na emeryturę (w 1991r.) nie zakończył kariery aktorskiej. Był pedagogiem Studium Aktorskiego w Olsztynie.

Bohdan Głuszczak – aktor i reżyser. Dyrektor Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych, pracownik dydaktyczny UWM, profesor sztuk teatralnych. Prekursor arteterapii teatralnej (leczenie przez sztukę).

Krystyna Spikert – animatorka kultury, pedagog, założycielka Olsztyńskiego Teatru Rapsodycznego. Na UWM w Olsztynie wspólnie z prof. Bohdanem Głuszczakiem założyła Podyplomowe Studium Kultury i Wyrazistości Mowy.

Józef Jacek Rojek – poeta, prozaik, eseista, malarz i rysownik. Od 1996 r. prezes Olsztyńskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Wydał 11 tomików poetyckich, kilka powieści i baśnie dla dzieci. Jako malarz od 1995 r. miał kilkanaście wystaw pasteli i rysunków.

Andrzej Rojek – muzyk, perkusista, wokalista, artysta kabaretowy. Współzałożyciel zespołu „Kaczki z Nowej Paczki” zasłynął dowcipnym „językiem migowym” w piosence „Przysłowie niedźwiedzie”, znanej jako „Bolek i Lolek”.

Zbigniew Rojek – muzyk, wokalista, kompozytor, aranżer, artysta kabaretowy. Współtwórca zespołów: „Trzeci Oddech Kaczuchy” i „Kaczki z Nowej Paczki”. Twórca legendarnego „Dziubdziuba” (do tekstu Wojciecha Sobola) oraz „Grubej Luśki” ( do tekstu Andrzeja Zb. Brzozowskiego i Władysława Katarzyńskiego). Pomysłodawca ścieżek rowerowych w Olsztynie.

Piotr Woliński – basista, kontrabasista, kompozytor i aranżer. Współtwórca (obok Stefana Brzozowskiego i Bogusława Żmijewskiego) legendarnej grupy wokalnych rewelersów „Bonieq”. Muzyk Olsztyńskiej Filharmonii. Współpracował m.in. z „Warmią” i „Zbigi Band”.

Paweł Banasiuk – muzyk, trębacz, filharmonik. Współzałożyciel (m.in. ze Zbigniewem Siwkiem) olsztyńskiego big bandu „Zbigi Band”. Współtwórca największego muzycznego osiągnięcia grupy, jednej z głównych nagród na Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Złota Tarka 2000.

Aleksander Wołos – malarz, rzeźbiarz, rysownik, karykaturzysta, pracownik naukowo – dydaktyczny UWM. Był autorem ponad 100 projektów okładek do książek i podręczników. Miał 63 wystawy indywidualne i brał udział w 152 wystawach zbiorowych.

Ryszard Czerwiński – fotografik, filmowiec. Współpracował z Krzysztofem Kieślowskim i Maciejem Ślesickim. Pracował także jako fotograf wydawniczy. Wyspecjalizował się w przygotowywaniu albumów, książek, folderów i pocztówek. Jego zdjęcia ukazywały się w pismach „Voyage” oraz „National Geographic”.

Tadeusz Szyłłejko – krytyk muzyczny i teatralny, znawca muzyki, literatury i sztuki, dziennikarz, humanista. Sekretarz Zarządu Warmińsko – Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Wieloletni współpracownik Radia Olsztyn i Gazety Olsztyńskiej.

Bogdan Kucharzewski – pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury. Realizator imprez podczas Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Człowiek „od wszystkiego”. Zapewniał wykonawcom ten luksus, że wszystko było zawsze zapięte na przysłowiowy ostatni guzik.

Antoni „Tosiek” Farsewicz – realizator dźwięku Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie a później CEiIK. Jako akustyk nagłaśniał wszystkie imprezy organizowane przez te instytucje. Fachowiec w swojej dziedzinie. Sprawny, sympatyczny, koleżeński.

Waldemar Kłusowski – współtwórca pierwszego składu kabaretu „Czyści jak Łza”. Autor kilku piosenek zespołu. Jedna z nich została po latach przypomniana na koncercie.

Mariola Platte – pisarka, eseistka, poetka, felietonistka, autorka tekstów piosenek. Współpracowała z rozgłośnią olsztyńską Polskiego Radia. Dla zespołu „Czerwony Tulipan” napisała piosenki, które znalazły się na kilku kasetach i płytach. Wydała kilka tomików poezji.

Andrzej Śleszyński – dziennikarz, redaktor, autor reportaży i słuchowisk radiowych. Od 1980 r. redaktor Radia Olsztyn. Kierownik Redakcji Artystycznej i Literackiej, a następnie sekretarz programu. Zajmował się m.in. popularyzacją piosenki poetyckiej. Był członkiem Rady Artystycznej Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”.

Olsztyńskie Zaduszki Artystyczno–Estradowe zakończyła piosenka „A jednak po nas coś zostanie” (z muzyką Stefana Brzozowskiego, do tekstu Bogusława Żmijewskiego) w wykonaniu „Czerwonego Tulipana”. Artyści i widzowie wyrazili życzenie, aby takie spotkania odbywały się każdego roku i aby lista wspominanych osób poszerzała się jak najwolniej.

Andrzej Zb. Brzozowski
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl