Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Tomasz Lenkiewicz | 2016-11-03 21:09 | Rozmiar tekstu: A A A

Cenna pamiątka wzbogaciła zbiory olsztyńskiego Muzeum Sportu

Olsztyn24
Nowy eksponat olsztyńskiego Muzeum Sportu (fot. archiw. Muzeum Sportu - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Do Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego  w Olsztynie przekazano bardzo cenną pamiątkę. To wiosło olsztyńskiego kanadyjkarza – Andrzeja  Gronowicza. Wiosłem tym (o jednym piórze, zwanym pagajem) posługiwał się Andrzej podczas startu na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku.

Andrzej Gronowicz był jednym z najlepszych kanadyjkarzy świata. Ten zawodnik OKS Stomil Olsztyn dwukrotnie uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich – w Monachium (1972) w parze z Janem Żukowskim oraz w Montrealu (1976) w parze z Jerzym Oparą. Właśnie z Jerzym Oparą Gronowicz odnosił największe sukcesy sportowe. Wspólnie zdobyli srebrny medal olimpijski, zostając wicemistrzami igrzysk na dystansie 500 metrów. Zawodnik był wielokrotnym medalistą mistrzostw świata. 13 razy zdobywał Mistrzostwo Polski.

Andrzej Gronowicz mieszka obecnie w Kanadzie. Jest tam trenerem kajakarstwa, ucząc tej dyscypliny sportowej kanadyjską młodzież. Czasami odwiedza Polskę oraz - oczywiście - Olsztyn. We wrześniu 2012 r. zajrzał do muzeum. Powspominał starty w OKS Stomil i wpisał się do pamiątkowej księgi.
R E K L A M A
banner
44-letnie wiosło - pagaj wicemistrza olimpijskiego przekazał Muzeum Sportu jego kolega i przyjaciel klubowy – Sławomir  Łuniewski. Można je (oraz inne pamiątki sportowe) obejrzeć odwiedzając placówkę, która mieści się w hali „Urania”, al. Piłsudskiego 44 w Olsztynie (II piętro).

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl