Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-11-06 17:01 | Rozmiar tekstu: A A A

O symbolach narodowych w Domu Gazety Olsztyńskiej

Olsztyn24
Niedziela w Muzeum | Więcej zdjęć »
Jaka jest różnica między godłem a herbem państwa, jak na przestrzeni wieków zmieniały się herby Polski, co to były telegramy kościuszkowskie, jak wykonać kokardę narodową - tego wszystkiego można było się dowiedzieć dzisiaj (6.11) w Domu Gazety Olsztyńskiej - filii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Tuż przed Świętem Niepodległości muzeum zaprosiło na kolejną imprezę z cyklu „Niedziela w Muzeum”.

- Ponieważ 11 listopada mamy Święto Niepodległości, zaprosiliśmy olsztynian do zwiedzania muzeum oraz na warsztaty poświęcone naszym symbolom narodowym - herbowi, fladze i hymnowi - mówi Danuta Syrwid, starszy kustosz Domu Gazety Olsztyńskiej. - Przede wszystkim robiliśmy kokardę narodową, ale także zakładkę z herbami królów Polski i telegramy kościuszkowskie. Chętni mogli również wydrukować patriotyczne hasło z orłem na zabytkowej maszynie drukarskiej. Warsztatom towarzyszyła prezentacja multimedialna pokazująca historię naszych symboli narodowych.

Złaknieni historycznej wiedzy i ciekawostek mogli się w Domu Gazety Olsztyńskiej dowiedzieć, na przykład, jak poprawnie powinniśmy nazywać nasz symbol narodowy - orła w koronie.
R E K L A M A
banner
- Biały orzeł w koronie to w heraldyce godło Polski - wyjaśniła Danuta Syrwid. - Jeżeli to godło umieścimy na czerwonej tarczy otrzymamy herb Polski. Jednak w Konstytucji RP używa się pojęcia godło dla orła w koronie na tarczy. To skutek zabiegów powojennych władz Polski, które chciały usunąć ze świadomości Polaków również to, co kojarzyło się ze szlachtą. A herby niewątpliwie ze szlachtą się kojarzyły. Dlatego herb Polski nazwano godłem i tak pozostało do dziś.

Inna z ciekawostek związanych z dzisiejszą Niedzielą w Muzeum to „telegramy kościuszkowskie”.

- „Telegramy kościuszkowskie” zaczęto wydawać w 1894 roku, w 100-lecie powstania kościuszkowskiego - tłumaczy Danuta Syrwid. - To były najczęściej zdobione litografią papiery listowe, więc nazwa „telegram” może trochę mylić. To był po prostu ozdobny papier listowy. Na tym papierze najpierw umieszczano postać naczelnika Tadeusza Kościuszki, a później zaczęto przedstawiać inne patriotyczne ilustracje, np. królów polskich, czy bohaterów narodowych. Umieszczano też ważne zabytki architektury polskiej. Chodziło o to, żeby ludzie nie zapomnieli o swojej kulturze podczas zaborów, żeby cały czas pamięć o wielkiej historii Polski była obecna w świadomości Polaków.

Muzealnicy przygotowali trzy wersje „telegramów kościuszkowskich” z rycinami odwołującymi się do polskiej historii i symboli, które samodzielnie można było pokolorować kredkami lub farbami.

Najważniejszym zadaniem gości Domu Gazety Olsztyńskiej było dzisiaj wykonanie kokardy narodowej (nie mylić z kotylionem). Muzealnicy dla wykonania tego zadania przygotowali biało czerwoną wstążkę, igły, nici i agrafki. Prawie wszyscy wyszli ze spotkania z własnoręcznie wykonaną biało czerwoną kokardą - symbolem narodowym Polaków.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Niedziela w Muzeum - Wokół Święta Niepodległości

06-11-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl