Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2016-11-17 12:26 | Rozmiar tekstu: A A A

Szef obwodu rówieńskiego z pierwszą wizytą na Warmii i Mazurach

Olsztyn24
Wizuta ukraińskiej delegacji w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie (fot. archiw. UM) | Więcej zdjęć »
Trwa wizyta na Warmii i Mazurach delegacji z partnerskiego obwodu rówieńskiego na Ukrainie. Gości, na czele z przewodniczącym Rówieńskiej Obwodowej Administracji Państwowej Oleksijem Mularenką, przywitał w Olsztynie Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

– Od lat, niezależnie od sytuacji geopolitycznej, współpracujemy jako samorządy – mówił marszałek. – Zawsze chętnie witamy gości z Ukrainy na naszej ziemi i chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami związanymi z tworzeniem lokalnych struktur samorządowych. Mimo trudnej sytuacji na Ukrainie równolegle trzeba budować demokrację, a nie da się tego zrobić bez udziału samorządów.

W trakcie swojej pierwszej wizyty na Warmii i Mazurach, której tematem wiodącym jest wykorzystanie potencjału turystycznego regionów, przewodniczący Mularenko odwiedził Giżycko, gdzie zobaczył Centrum Promocji i Informacji Turystycznej. Delegacja zwiedziła również giżycki zamek, w którym po renowacji znajduje się hotel. Ukraińscy goście mieli także okazję zobaczyć Port Lotniczy Olsztyn-Mazury.
R E K L A M A
banner
– Jeździć w gości jest bardzo przyjemnie, ale nas przede wszystkim interesują doświadczenia Polski w różnych dziedzinach – mówił Oleksij Mularenko. – Na Ukrainie przeprowadzamy obecnie wiele reform, z których najważniejsza to administracyjno-terytorialna. W dużej mierze pożyczyliśmy ją z Polski i dlatego wasze doświadczenie jest nieocenione.

Województwo warmińsko-mazurskie aktywnie współpracuje z obwodem rówieńskim już kilkanaście lat. Porozumienie o partnerstwie podpisano 9 grudnia 2003 roku. Wśród głównych obszarów współpracy należy wymienić: kulturę, edukację, turystykę, zdrowie, kontakty z Polonią na Ukrainie i liczną mniejszością ukraińską u nas.

Departament Współpracy Międzynarodowej wspólnie z partnerami z obwodu rówieńskiego zrealizował projekt „Samorząd terytorialny – hit eksportowy Polski!” współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2015.” Celem projektu było promowanie 25 lat doświadczeń samorządów lokalnych oraz prowadzenie debaty o sposobach aktywizacji społeczności lokalnych i wykorzystaniu potencjału związanego z realizowaniem inicjatyw międzynarodowych. Zaprezentowanie polskich doświadczeń w zakresie funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego stanowiło cenne wsparcie dla partnerów z Ukrainy, gdzie trwa wprowadzanie reformy samorządowej.

W ramach projektu zorganizowano trzy wizyty studyjne, w których łącznie wzięło udział blisko 80. samorządowców, ekspertów z zakresu ochrony środowiska oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych z obwodu rówieńskiego. Spotkania odbyły się w maju (wizyty studyjne zatytułowane „Warmia i Mazury ekologicznie” oraz „Warmia i Mazury samorządnie”) i we wrześniu 2015 roku („Warmia i Mazury społecznie”).

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl