Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Michał Klucznik | 2016-11-17 16:04 | Rozmiar tekstu: A A A

Red Bull Ryzyk Fizyk w Olsztynie

Olsztyn24
Od prawej: Łukasz Czepiela oraz dr inż. Adam Sieradzki (fot. Joanna Bukowska - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie we wtorek (15.11) studenci mieli okazję uczestniczyć w nietypowym wykładzie. Red Bull Ryzyk Fizyk to serie spotkań łączące wiedzę tajemną praw fizyki z często niezrozumiałymi zjawiskami obecnymi w sportach ekstremalnych. Studenci z Olsztyna dowiedzieli się od zawodowego pilota Łukasza Czepieli oraz fizyka i wykładowcy Politechniki Wrocławskiej dr. inż. Adama Sieradzkiego m.in. w jaki sposób funkcjonuje aerodynamika samolotów akrobacyjnych w trakcie lotu.

Uczestnicy prelekcji mieli okazję poznać ciekawe informacje dotyczące praw fizyki wykorzystywanych w lotnictwie akrobatycznym od profesjonalisty - Łukasza Czepieli. Łukasz jest pilotem zawodowym i akrobacyjnym, a jako pierwszy Polak wystartował w międzynarodowych zawodach powietrznych Red Bull Air Race.

- Uwielbiam tego typu wykłady, latanie jak mało który sport bardzo głęboko siedzi w fizyce. Gdyby nie prawa fizyki, samolot nie oderwałby się nawet od ziemi – mówił Łukasz Czepiela po spotkaniu ze studentami - Sala była wypełniona po brzegi i jak zazwyczaj znalazło się kilku studentów, którzy podeszli po wykładzie i dopytywali się o to, co zrobić by zostać pilotem. I dla mnie to jest bardzo ważne, bo to oznacza, że w tych kilku osobach zostało zasiane ziarenko, które być może zakiełkuje i będziemy mieli nowych pilotów.
R E K L A M A
banner
Zachowania samolotu akrobacyjnego na język naukowy przetłumaczył dr inż. Adam Sieradzki, który na co dzień jest wykładowcą na Politechnice Wrocławskiej.

- Wykład odbieram bardzo pozytywnie, zresztą za każdym razem tak je odbieram. Dotarłem do Olsztyna aż z Wrocławia, ale po minach uczestników widziałem, że było warto i się podobało – podsumował wtorkowe spotkanie fizyk . - Lotnictwo jest tematem bardzo atrakcyjnym z punktu widzenia nauki.

Żaden sportowiec jeszcze nie żałował, że uczył się fizyki, a fizyk, że uprawiał sport - zdanie wypowiedziane przez Krzysztofa Ernsta jest idealnym podsumowaniem wykładu.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.