Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf.pras. | 2016-12-06 22:15 | Rozmiar tekstu: A A A

Jak potoczą się losy inwestycji tramwajowej?

Olsztyn24
 
Ważą się losy pl. Jedności Słowiańskiej i tramwajowej krańcówki przy Starym Mieście. Prezydent Olsztyna zasięgnął w tej sprawie opinii architektów i urbanistów.

Pierwotnie tramwaje miały mieć swój końcowy przystanek w pobliżu Wysokiej Bramy. Ten plan nie został jednak zrealizowany przede wszystkim ze względu na odkrycie historycznych, średniowiecznych artefaktów oraz rondeli tuż przy historycznej części Olsztyna.

Teraz temat umiejscowienia krańcówki wraca przy okazji zbliżającej się realizacji drugiej części inwestycji w rozwój transportu zbiorowego. Rozważane są dwa rozwiązania: pozostawienie przystanku w obecnym miejscu i rozbudowanie go albo przeniesienie peronu na pl. Jedności Słowiańskiej oraz zbudowanie tam przystanku zintegrowanego z komunikacją autobusową.
R E K L A M A
banner
Pierwsze rozwiązanie wiąże się z koniecznością skręcania pojazdami indywidualnymi tuż przy pl. Jana Pawła II w kierunku Urzędu Stanu Cywilnego. Autobusy miałyby natomiast zatokę przy ulicy Pieniężnego, w miejscu jej łączenia z placem. W drugim rozwiązaniu część terenu przy budynku PTTK zostałaby zajęta przez perony.

- Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy - mówił Sławomir Hryniewicz. - Na ul. 11 Listopada tramwaj wygląda świetnie, widziałbym go nawet wjeżdżający na Stare Miasto, ale to teraz niemożliwe. W przypadku przeniesienia krańcówki na pl. Jedności Słowiańskiej robi nam się w tym miejscu taki mały dworzec.

Podczas dyskusji nie brakowało jednak głosów, żeby właśnie to rozwiązanie - stworzenie peronów na placu - jest lepsze. Za nim optował m.in. przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

- Ta funkcja wydaje się najlepsza - przekonywał Piotr Gadomski. - To sygnał, że tu jest właśnie staromiejski węzeł. Nie ograniczamy też przestrzeni wzdłuż ul. 11 Listopada, którą właśnie dzięki tej inwestycji udało się odzyskać na rzecz pieszych i rowerzystów. Zresztą sam zauważam zmianę swoich zachowań i nie wjeżdżam do Śródmieścia samochodem w godzinach szczytu.

Architekci i urbaniści przygotują opinię dotyczącą lokalizacji krańcówki przy Starym Mieście. W najbliższych dniach przekażą ją prezydentowi Olsztyna.

- Naszą strategią jest rozwój transportu publicznego - przypomniał Piotr Grzymowicz. - Państwo doskonale wiedzą, jako specjaliści od miejskiej przestrzeni, że poszerzanie i rozbudowywanie dróg nie jest dobrym kierunkiem. Wasze zdanie w kontekście podejmowanych przez nas decyzji jest niezwykle istotne.

Jeszcze w grudniu złożony zostanie wniosek o dofinansowanie rozbudowy tramwajowej sieci. Prace mają być realizowane w latach 2017-2019.

UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl