Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf.pras. | 2016-12-06 22:15 | Rozmiar tekstu: A A A

Jak potoczą się losy inwestycji tramwajowej?

Olsztyn24
 
Ważą się losy pl. Jedności Słowiańskiej i tramwajowej krańcówki przy Starym Mieście. Prezydent Olsztyna zasięgnął w tej sprawie opinii architektów i urbanistów.

Pierwotnie tramwaje miały mieć swój końcowy przystanek w pobliżu Wysokiej Bramy. Ten plan nie został jednak zrealizowany przede wszystkim ze względu na odkrycie historycznych, średniowiecznych artefaktów oraz rondeli tuż przy historycznej części Olsztyna.

Teraz temat umiejscowienia krańcówki wraca przy okazji zbliżającej się realizacji drugiej części inwestycji w rozwój transportu zbiorowego. Rozważane są dwa rozwiązania: pozostawienie przystanku w obecnym miejscu i rozbudowanie go albo przeniesienie peronu na pl. Jedności Słowiańskiej oraz zbudowanie tam przystanku zintegrowanego z komunikacją autobusową.
R E K L A M A
banner
Pierwsze rozwiązanie wiąże się z koniecznością skręcania pojazdami indywidualnymi tuż przy pl. Jana Pawła II w kierunku Urzędu Stanu Cywilnego. Autobusy miałyby natomiast zatokę przy ulicy Pieniężnego, w miejscu jej łączenia z placem. W drugim rozwiązaniu część terenu przy budynku PTTK zostałaby zajęta przez perony.

- Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy - mówił Sławomir Hryniewicz. - Na ul. 11 Listopada tramwaj wygląda świetnie, widziałbym go nawet wjeżdżający na Stare Miasto, ale to teraz niemożliwe. W przypadku przeniesienia krańcówki na pl. Jedności Słowiańskiej robi nam się w tym miejscu taki mały dworzec.

Podczas dyskusji nie brakowało jednak głosów, żeby właśnie to rozwiązanie - stworzenie peronów na placu - jest lepsze. Za nim optował m.in. przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

- Ta funkcja wydaje się najlepsza - przekonywał Piotr Gadomski. - To sygnał, że tu jest właśnie staromiejski węzeł. Nie ograniczamy też przestrzeni wzdłuż ul. 11 Listopada, którą właśnie dzięki tej inwestycji udało się odzyskać na rzecz pieszych i rowerzystów. Zresztą sam zauważam zmianę swoich zachowań i nie wjeżdżam do Śródmieścia samochodem w godzinach szczytu.

Architekci i urbaniści przygotują opinię dotyczącą lokalizacji krańcówki przy Starym Mieście. W najbliższych dniach przekażą ją prezydentowi Olsztyna.

- Naszą strategią jest rozwój transportu publicznego - przypomniał Piotr Grzymowicz. - Państwo doskonale wiedzą, jako specjaliści od miejskiej przestrzeni, że poszerzanie i rozbudowywanie dróg nie jest dobrym kierunkiem. Wasze zdanie w kontekście podejmowanych przez nas decyzji jest niezwykle istotne.

Jeszcze w grudniu złożony zostanie wniosek o dofinansowanie rozbudowy tramwajowej sieci. Prace mają być realizowane w latach 2017-2019.

Komentarze [1]
~kierownik produkcji / 2016-12-09 23:11
Proponuje sciac drzewa, taką mam koncepcje.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl